Lidhu me ne

Mix

10 filma koreanë që do të të lënë pa fjalë

10 filma koreanë që do të të lënë pa fjalëPALACE FILMS

 
Filmat koreanë janë kryevepra kinematografike, ndaj, ne kemi përgatitur një listë me 10 filmat më të mirë që do të të lënë pa fjalë.
 
Aimless Bullet
 
Ngjarjet zhvillohen në periudhën e pas luftës në Kore dhe dy vëllezër të palumtur duhet të ndihmojnë nënën dhe motrën e tyre me të gjitha mënyrat. Në skenë hyn prostitucioni dhe pasojat shkatërruese të zgjedhjeve të tyre.
 
Peppermint Candy
 
Një përrallë që tregohet mbrapsht, tregon për jetën e një burri dhe shkaqet që e çuan drejt vendimit fatal për të vrarë veten.
 
Poetry
 
Një grua e cila është diagnostikuar me Alzheimer, në mënyrë që në njëfarë mënyre ta mbajë trurin të shëndetshëm, shkon në një kurs për leximin e poezive. Ndërkohë, një dramë e errët familjare zë vend në jetën e saj.
 
The Housemaid
 
Një kompozitor punëson një grua që të kujdeset për të dhe gruan shtatzënë, por ngjarjet do të marrin një tjetër rrjedhë. Sipas kritikëve, ky film e ka ndryshuar kinemanë koreane, përgjithmonë.
 
Spring, Summer, Autumn, Winter…and Spring
 
Një burrë budist kalon në të gjitha “stinët” e jetës, duke treguar epokat në të cilat ai dhe ne si shikues (do të) kalojmë në këtë jetë.
 
The Handmaiden
 
Një prej filmave më të mirë të Park Chan-ëook sjell marrëdhënien komplekse të një shërbyese me një burrë japonez të sërës të lartë.
 
Oldboy
 
“Oldboy” është një film fantastik, i cili rrëfen historinë e një burri që ka vetëm një qëllim: Të marrë hak. Ai ka qenë prej 15 vitesh i izoluar në një dhomë dhe më në fund, kur del prej izolimit, kërkon personin dhe arsyet e rrëmbimit dhe izolimit.
 
Memories of a Murderer
 
Bazuar në historinë e një vrasësi serial të viteve 90’, filmi tregon të gjitha përpjekjet e 3 detektivëve, të cilët donin që të zgjidhnin çështjen.
 
Parasite
 
Fituese e çmimit Oscar, “Parasite” është një prej filmave më të mirë koreanë, që tregon pabarazinë sociale. Një familje e varfër bëhet “parazite” në një familje të pasur dhe i gjithë filmi është i mbushur me situata që kanë si kryefjalë komedinë e zezë.
 
Burning
 
Filmi “Burning” tregon historinë e një burri që admiron një grua, e cila largohet nga qyteti dhe i kërkon asaj të kujdeset për macen e saj. Kur kthehet, gruaja ka një interes të ri romantik dhe e gjithë ngjarja ndryshon trajektoren e jetës së tyre.

MË TEPËR

Mix7 orë më herët

Sekretet e një martese të lumtur

Ka nga ato çifte, që pas 10-15 vitesh martesë ia kanë dalë të qëndrojnë bashkë, të lumtur e të kënaqur. Po cili është çelësi për...

Mix7 orë më herët

Shenjat paralajmëruese të një marrëdhënie toksike

Shoqëria na ka mësuar të varemi emocionalisht nga partnerët tanë, kur, në fakt, një marrëdhënie e qëndrueshme duhet të përfshijë...

Mix7 orë më herët

5 sinjale që tregojnë një marrëdhënie toksike

Për fat të keq, ka njerëz që janë shumë kritik, negativë nga natyra, që do të thotë se ata nuk...

Mix7 orë më herët

Pse disa njerëz bien në dashuri menjëherë…

Është e lehtë të pëlqesh dikë, kur “ka kimi” se krijohet një magji e caktuar që shkakton tërheqjen. Le të...

Mix7 orë më herët

Sa ndikon stresi i nënës në shëndetin e fëmijës?

Një projekt i ri i krijuar nga “Lifecycle” ka pasur si qëllim pikërisht zbulimin e lidhjes së mundshme që mund...

Mix7 orë më herët

Si të shpëtoni nga mendimet negative?!

Jo rrallëherë ndodh që pronarët e bizneseve, të punojnë më shumë se sa duhet. Duke punuar dhe mbi 80 orë...

Mix7 orë më herët

15 thënie frymëzuese të Kobe Bryant, nga karriera e tij legjendare

Për të kujtuar Kobe Bryant, ju sjellim në vëmendje jetën dhe trashëgiminë e tij përmes thënieve të tij motivuese. Kobe...

Mix7 orë më herët

Sipas ekspertëve të shëndetit mendor, bëni këto 4 gjëra çdo ditë për të qenë më të lumtur dhe elastik mendërisht

“Njerëzit duhet të kuptojnë se të qenit “elastik mendërisht” do të thotë që po përjetoni diçka në një nivel të...

Sport8 orë më herët

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga emocionet...

Mix8 orë më herët

Barcelona ndalon turistët e huaj të marrin apartamente me qira deri në vitin 2028

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, njoftoi se do të ndalojë marrjen me qira të apartamenteve për turistët deri...

Facebook