Lidhu me ne

Mix

10 filma koreanë që do të të lënë pa fjalë

10 filma koreanë që do të të lënë pa fjalëPALACE FILMS

 
Filmat koreanë janë kryevepra kinematografike, ndaj, ne kemi përgatitur një listë me 10 filmat më të mirë që do të të lënë pa fjalë.
 
Aimless Bullet
 
Ngjarjet zhvillohen në periudhën e pas luftës në Kore dhe dy vëllezër të palumtur duhet të ndihmojnë nënën dhe motrën e tyre me të gjitha mënyrat. Në skenë hyn prostitucioni dhe pasojat shkatërruese të zgjedhjeve të tyre.
 
Peppermint Candy
 
Një përrallë që tregohet mbrapsht, tregon për jetën e një burri dhe shkaqet që e çuan drejt vendimit fatal për të vrarë veten.
 
Poetry
 
Një grua e cila është diagnostikuar me Alzheimer, në mënyrë që në njëfarë mënyre ta mbajë trurin të shëndetshëm, shkon në një kurs për leximin e poezive. Ndërkohë, një dramë e errët familjare zë vend në jetën e saj.
 
The Housemaid
 
Një kompozitor punëson një grua që të kujdeset për të dhe gruan shtatzënë, por ngjarjet do të marrin një tjetër rrjedhë. Sipas kritikëve, ky film e ka ndryshuar kinemanë koreane, përgjithmonë.
 
Spring, Summer, Autumn, Winter…and Spring
 
Një burrë budist kalon në të gjitha “stinët” e jetës, duke treguar epokat në të cilat ai dhe ne si shikues (do të) kalojmë në këtë jetë.
 
The Handmaiden
 
Një prej filmave më të mirë të Park Chan-ëook sjell marrëdhënien komplekse të një shërbyese me një burrë japonez të sërës të lartë.
 
Oldboy
 
“Oldboy” është një film fantastik, i cili rrëfen historinë e një burri që ka vetëm një qëllim: Të marrë hak. Ai ka qenë prej 15 vitesh i izoluar në një dhomë dhe më në fund, kur del prej izolimit, kërkon personin dhe arsyet e rrëmbimit dhe izolimit.
 
Memories of a Murderer
 
Bazuar në historinë e një vrasësi serial të viteve 90’, filmi tregon të gjitha përpjekjet e 3 detektivëve, të cilët donin që të zgjidhnin çështjen.
 
Parasite
 
Fituese e çmimit Oscar, “Parasite” është një prej filmave më të mirë koreanë, që tregon pabarazinë sociale. Një familje e varfër bëhet “parazite” në një familje të pasur dhe i gjithë filmi është i mbushur me situata që kanë si kryefjalë komedinë e zezë.
 
Burning
 
Filmi “Burning” tregon historinë e një burri që admiron një grua, e cila largohet nga qyteti dhe i kërkon asaj të kujdeset për macen e saj. Kur kthehet, gruaja ka një interes të ri romantik dhe e gjithë ngjarja ndryshon trajektoren e jetës së tyre.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Basha takim me bizneset: Ekonomia e kapur nga interesat e një grupi! Duhet Reformë Zgjedhore

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur, paraditen e sotme, në njësinë administrative numër 8 në Tiranë, në lagjen...

Radar7 orë më herët

Kina merr përsipër rindërtimin e Sirisë

Shtrëngimi i duarve mes Xi Jinping dhe Bashar al-Assad tregon shumë më tepër se fundi i izolimit të Sirisë që...

Mix7 orë më herët

Cilat janë përfitimet shëndetësore të spinaqit?

Nga të gjitha perimet jeshile me gjethe, spinaqi është një nga ato më të njohura dhe më të konsumuara. Mund...

Mix7 orë më herët

3 arsye të vërteta pse gratë tradhtojnë

Kultura mashkullore na ka mësuar se tradhtia është mashkullore. Në fakt, kjo është një gënjeshtër e madhe. Para së gjithash,...

Mix7 orë më herët

Diferenca ideale e moshës në çift sipas prezantueses së njohur amerikane Emma Willis!

Prezantuesja e njohur amerikane, Emma Willis, mendon se mund ta ketë zbuluar sekretin për t’u dukur gjithnjë e re, edhe...

Mix7 orë më herët

3 këshilla për të jetuar të lumtur

Lumturia është një gjendje e natyrshme e trurit dhe prodhohet nëse veprojmë në mënyrën e duhur. Ja disa këshilla praktike...

Mix8 orë më herët

Miley Cyrus bëhet brune për herë të parë pas 10 vitesh

Miley Cyrus është kthyer në rrënjët e saj. Ish-ylli i “Hannah Montana”, e cila u bë e famshme me look-un...

Mix8 orë më herët

7 gjëra të thjeshta që mund t’ju bëjnë më të lumtur

Lumturia është diçka për të cilën mendojmë shumë. Ka qenë një gur themeli i kulturës sonë që nga fillimi. Megjithëse...

Radar8 orë më herët

Qëllimi i Berishës, të fitojë betejën ndaj Bashës jo ndaj Ramës!

Analisti Ergys Mërtiri tha se Berisha në zgjedhjet e pjesshme lokale në Kukës nuk kishte si qëllim të mundte Edi...

Kritike8 orë më herët

Arlind Qori: Opozita ka marrë fund, Rama po të dojë mund të fitojë dhe zgjedhjet brenda PD-së

Kreu i “Lëvizja Bashkë”, Arlind Qori duke komentuar fitoren e Partisë Socialiste në Bashkinë Kukës thotë se me këtë rezultat,...

Facebook