Lidhu me ne

Kritike

Rolling Hills si Bathorja/ Pasanikët ndërtojnë shtesa pa leje në kompleksin luksoz

Ata janë njerëzit më të pasur të Shqipërisë. Jetojnë të ndarë nga pjesa tjetër në një komplekse luksoze, ku vilat kushtojnë mesatarisht 2 milionë euro. Por sërish nuk i rezistojnë dot sindromës së Bathores, për të ndërtuar shtesa të shëmtuara pa leje, njësoj si pallatet në vitet 90’.

Është mentaliteti apo është babëzia? Pak rëndësi ka. Por kjo është ajo që ka ndodhur në Rolling Hills, kompleksin luksoz të vilave në periferi të Tiranës, i cili mbledh elitën e pasanikëve të Shqipërisë.

Komisariati i Farkës në bashkëpunim oficerët e hetimit të krimit mësynë këtë të hënë në zonën rezidenciale më luksoze të kryeqytetit, në një aksion për ndërtime pa leje.

Siç tregojnë pamjet, brenda kompleksit janë konstatuar katër rastet e para të shtesave pa leje, ndërkohë që ka dhe raste kur janë ngritur kate të tëra pa leje.  

“Nga ana jonë do të kryhen veprimet proceduriale dhe nga ana e IKMT-së në zbatim të ligjit do të kryhen verifikimet në terren dhe më pas do të jepen masat administrative,” u shpreh një nga drejtuesit e policisë i pranishëm në aksion.

Aksioni i policisë ka nisur pas shqetësimit të banorëve që janë dëmtuar nga shtesat pa leje. Sipas rregullores, personat që kanë ndërtuar në shkelje të ligjit nuk kanë marrë më parë miratimin e Asamblesë së banorëve.

Burime thanë për Kapitali.al se javën e ardhshme policia do të zhvillojë një tjetër aksion po në të njëjtin kompleks, pasi ka informacion se janë me dhjetra raste të tjera shtesash pa leje.

E megjithatë Rolling Hills nuk është kompleksi i vetëm luksoz, i cili ka shtesa pa leje. Janë një sërë kompleksesh rezidenciale elitare në zonën e Farkës, ku ka ndërtime masive pa leje. Sepse pjesa më e madhe e atyre që banojnë aty janë të fortët e politikës ose biznesit, të cilët kur hedhin beton dhe shtojnë kate pa leje nuk i kap burgu ashtu si qyyetarët e zakonshëm, që arrestohen edhe për kotecet e pulave.

Kjo është elita ekonomike e Shqipërisë, e cila shton pasuri pafund, por sërish nuk del dot nga sindroma e Bathores.  

MË TEPËR

Mix19 sekonda më herët

Si të dalloni nëse karkalecat e detit janë të freskët

Karkalecat janë një nga produktet më të shijshme dhe më të konsumuara të detit gjatë stinës së verës.https://b3507b3e3c6a41489e39c6d14c30e626.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html Ato na...

Mix2 minuta më herët

Tensioni i lartë i gjakut – Cilat janë ushqimet që e rrisin më tepër

Tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë i...

Mix4 minuta më herët

Kur duhet pirë qumështi – Në mëngjes apo në mbrëmje?

Qumështi është një nga produktet më të konsumueshme të bulmetit. Megjithatë, koha e pirjes së tij është thelbësore në përthithjen...

Temporal16 minuta më herët

Ndryshimet e Partisë Demokrate dhe asaj Republikane ndër vite

Shtetet e Bashkuara kanë dy parti të mëdha: atë Demokrate dhe atë Republikane. Zëri i Amerikës i hedh një vështrim...

Mix19 minuta më herët

Në limitet e censurës, Wanda Nara publikon foton “hot”

Vanda Nara ka menduar që të ndezë rrjetin me një tjetër postim tepër të nxehtë, madje në limitet e censurës....

Mix12 orë më herët

Këto janë tre smartfonët më të mirë për të shkrepur foto natën

Këtu janë tre telefonat inteligjentë më të mirë për fotografitë gjatë natës, të disponueshëm aktualisht në treg. Më i miri...

Mix12 orë më herët

Samsung Galaxy Ring, ja sa mund të kushtojë

Një çmim midis 300 dhe 350 dollarë dhe një abonim mujor prej 10 dollarë. Ky do të ishte shpenzimi i...

Radar12 orë më herët

SPAK po i heton pasurinë? Noka: Kam vetëm një apartament dhe makinë me kredi

Flamur Noka Demokrati Flamur Noka ka deklaruar se nuk është në dijeni që SPAK ka nisur një hetim pasuror në drejtim të...

Mix12 orë më herët

Rikthehet Demi Moore, skena nudo në filmin e fundit

Në moshën 61-vjeçare Demi Moore ende dëshiron të guxojë. Këtë bëri me filmin e saj të fundit, “The Substance”, i...

Mix12 orë më herët

Kelly Rowland flet për incidentin në Kanë

Kelly Rowland po flet për grindjen verbale tashmë virale që pati me një roje sigurie në Festivalin e 77-të Vjetor...

Facebook