Lidhu me ne

Mix

Harta e akneve në fytyrë, mesazhet e fshehura të shëndetit

Ndodh gjithmonë që pavarësisht kujdesit të mirë për shëndetin e lëkurës, ajo mbushet me puçra dhe akne, sidomos atëherë kur nuk e pret.

Këto të fundit, sipas ekspertëve, janë tregues të mirëfilltë të gjëndjes së shëndetit.

Nëse tregoheni të vëmendshëm ndaj vendndodhjes së puçrave, do të mund të kuptoni nëse ka diçka që nuk shkon në shëndetin tuaj.

Harta e Akneve Që Sinjalizon Probleme Me Shëndetin

Sipas ekspertëve, vendi ku shfaqet puçra në fytyrë ose në lëkurë, besohet të sinjalizojë një problem shëndetësor me një organ të caktuar.

Identifikimi i vendndodhjes së akneve është një punë hetimore jo shumë e vështirë, thonë ata.

Sipas ekspertëve, nëse puçrat dhe aknet dalin në ballë, atëherë tretja është problematike.

Puçrat në ballë mund të tregojnë edhe praninë e shumë toksinave në mëlçi, stresin e tepruar ose problemet me gjumit.

Për këtë problem mund të pini çajin e lulerradhiqes dhe ujë të ngrohtë me limon por edhe të hani hudhër dhe qepë për të eliminuar toksinat dhe rrjedhimisht puçrat.

Puçrat Mes Vetullave

Nëse vëreni puçra apo akne në zonën e mesit të vetullave atëherë faji qëndron tek ushqimet me yndyrë që mund të keni konsumuar për disa ditë.

Kjo vendndodhje mund t’i atribuohet edhe pirjes së tepërt të alkolit.

Puçrat Në Faqe

Nëse keni ndenjur për një kohë të gjatë në një ambient me ajër të ndotur, atëherë ka gjasa që në faqet tuaja të shfaqen puçra apo akne.

Mbajtja e tepruar e telefonit në vesh dhe prekja e fytyrës me të mund të jetë gjithashtu përgjegjëse për puçrat.

Për këtë arsye, ju duhet ta pastroni fytyrën rregullisht dhe ta hidratoni atë.

Puçrat Në Mjekërr

Puçrat në mjekër mund të sinjalizojnë luhatje hormonale për shkak të ciklit menstrual.

Ju nuk duhet ta prekni këtë zonë të fytyrës për të shmangur ndotje të mëtejshme.

Kur Puçrat Shfaqen Në Mëngjes

Koha e shfaqjes së puçrave ka gjithashtu rëndësi.

Nëse fytyra juaj mbushet me puçra në mëngjes, atëherë kjo mund të jetë shkak i moslarjes së fytyrës në mbrëmje që është e domosdoshme.

Së dyti, ju mund të keni ngrënë një ëmbëlsirë ose një ushqim që nuk është tretur mirë.

Ngrënia e darkës në orë shumë të vona nxit formimin e puçrave të nesërmen.

Shfaqja e Puçrave Pasdite

Kjo mund të shkaktohet si pasojë e hormoneve dhe ardhjes së ciklit por edhe nga kremi që përdorni dhe substancat që ai përmban.

Janë disa substanca në larës apo kremëra të caktuar që nxisin puçrat duke krijuar një barrierë në lëkurë që akumulon bakteret.

Shfaqja e Puçrave Në Mbrëmje

Gjatë ditës, lëkura është shënjestër e ndotjes së ajrit por edhe makiazhit të përdorur.

Nëse pucrat shfaqen në mbrëmje, atëherë fytyra juaj është ndotur shumë gjatë ditës.

Për këtë arsye, duhet ta lani fytyrën menjëherë sapo të mbërrini në shtëpi.

Çfarë Tregojnë Pikat e Zeza?

Pikat e zeza mund të tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe duhet të ndërmerrni një regjim pastrues me produkte krejt natyrale për t’i nxjerrë ato nga sistemi.

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Sabrina Carpenter thyen rekordin e Ariana Grande, kryeson listën me “Please Please Please” (VIDEO)

Këngëtarja amerikane arriti në vendin e parë në listën e kompanive Official Charts me ‘Please Please Please’, duke e shtyrë...

Mix2 ditë më herët

Flasin ekspertët: A është i dëmshëm Cocomelon?

Për krahasim, në Netflix, “Cocomelon” u shikua për aq minuta (33.27 miliardë)- sa Luca, Moana, Raya dhe Last Dragon dhe...

Mix2 ditë më herët

Çfarë ndryshon midis vivo X90 Pro dhe X80 Pro? Dallimet midis dy smartphone-ve

Vivo X90 Pro dhe X80 Pro me sa duket mund të jenë dy telefona inteligjentë shumë të ngjashëm, por dallimet...

Mix2 ditë më herët

iPhone 16: këto janë të gjitha ngjyrat e pritshme

Eventi më i pritur e Apple e vitit tani është afër. Kanë mbetur vetëm pak muaj dhe më në fund...

Mix2 ditë më herët

Pas memeve virale, Ben Affleck tregon pse del gjithmonë i mërzitur nëpër foto

JON KOPALOFF/GETTY Duket se edhe Ben është një nga ne, pra njeri me emocione! Aktori që së fundmi është bërë...

Mix2 ditë më herët

Meghan Markle kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham

Meghan Markle thuhet se kërkoi çanta falas nga Victoria Beckham përpara se të distancohej përfundimisht nga ikona e modës, siç...

Mix2 ditë më herët

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

Bugatti Tourbillon, foto CNN Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron”...

Mix2 ditë më herët

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Më në fund, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie....

Mix2 ditë më herët

“Shisja rroba me mamin, më vinte turp nga shoqëria”, Adrola Dushi rrëfen jetën e saj kur ishte fëmijë

Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e...

Mix2 ditë më herët

Cole Sprouse shpjegon pse e kishte të vështirë të punonte me Jennifer Aniston në serialin “Friends”

Cole Sprouse është një personazh që e pamë më rrallë gjatë historisë së gjatë të shfaqjes në transmetim, por kishte...

Facebook