Lidhu me ne

Kritike

Masakra televizive e intervistës së kryeministrit rrethuar me sallamra, pasta rroje, dyshekë dhe ilaç rrobash

Leka Bungo

Masakra televizive e intervistës së kryeministrit rrethuar me

Në 14 nëntor, në orën 21 të mbrëmjes, Kryeministri i Shqipërisë ishte ftuar në programin televiziv “Repolitix” përballë një paneli gazetarësh.

Për më shumë se një orë e gjysëm zoti Rama dha shpjegimet e tij për çështje me karakter politik dhe ekonomik që lidhen me Qeverine dhe Partinë Socialiste, të cilat i drejton prej më shumë se dhjetë vjetësh.

Moderatori i programit qe përpjekur t’i kushtonte rëndësi

përzgjedhjes së pyetjeve, paçka se hera-herës ato ishin të tilla që nuk kishin nevojë për përgjigje.

Nga ana tjetër, gazetarët e vendosur përballë z.Rama, u treguan seriozë dhe të përmbajtur ndaj përgjigjeve edhe atëherë kur ishin të pakënaqur prej tyre.

Rama, si një kafshë politike me eksperiencë të gjatë dhe elokuencë të rallë, u përpoq ta mbante bisedën në një kornizë serioze dhe si rrallëherë nuk e ngriti zërin për të kundërshtuar gazetarët. Përkundrazi, ishte i qetë, i matur dhe ironia e tij e zakonshme i lexohej rrallëherë në sy.

Me fjalë të tjera, ajo që binte më shumë në sy gjatë debatit televiziv, përveç pikësynimit të tij, ishte SERIOZITETI i temës, i tonit të zerit, i skenografisë, madje edhe i veshjes së personazheve që merrnin pjesë në program.

Në këto rrjeshta nuk kam ndërmend të komentoj apo të jap mendim lidhur me Programin e ofruar nga Report Televizion sepse atë e gjykojne vetë teleshikuesit.

Në këtë shkrim desha të jap opinionin tim, jo për Programin e Televizionit, por për Televizionin e Programit.

Makutëria për të tërhequr sa më shumë reklama që i sjellin fitime pronarit të televizionit, shpesh i bën ata qesharake.

Dhe sipas gjykimit tim, ky eshte një rast i tillë.

Dalja e Ramës, protogonistit të Qeverisë dhe Politikës shqiptare në cilindo ekran televiziv përbën event për televizionin dhe ngall interes te teleshikuesi. Për pasojë Bizneset e vëmendshme në të tilla raste VËRSULEN që të pronotojnë reklama dhe kjo është normale, ashtu sikurse është normale edhe DËSHIRA e pronarëve të televizioneve për të fituar sa më shumë para.

Pra deri ketu, çdo gjë shkon normalisht.

Por në rastin konkret, ashtu si edhe në ndonjëherë tjetër, marrëdhënia e Televizionin me REKLAMËN kthehet në ANORMALE.

Nuk ka qene, nuk është dhe nuk mund të jetë 

QENDRIM PREOFESIONAL kur në ekran shfaqet vetëm një portret dhe njëherësh, në dy anet e tij dalin reklama, madje të shoqëruara edhe me tekst për biznese nga më të ndryshmet.

Një veprim i tille që në pamje të parë duket si i parëndësishëm është APROFESIONAL vetëm për faktin e thjeshtë se tërheq vëmendjen nga ajo çka është më thelbësore në ekran.

E thënë ndryshe, kur Kryeministri i vendit përpiqet t’u shpjegojë shqiptarëve se Reforma në drejtësi është jetike për ta dhe se Partia socialiste që është nismëtarja e saj është e gatshme të paguajë çdo ÇMIM për triumfin e saj, ngjitur me fytyrën e tij shfaqen ÇMIMET e kosit Erzeni që janë ulur ndjeshëm.

Gjithsesi edhe kjo nuk është fundi i botës.

Ama, kur pas pak sekondash Kryeministri i Shqipërisë flet për luftën në Ukrainë, strehimin e emigrantëve afrikanë si një gjest mirënjohjeje ndaj Italisë dhe papritur rrethohet nga të gjitha anet me sallam, pasta rroje, salcice, shapka, dysheke, ilaç rrobash……ti nuk e ndjek më tej Kryeministrin 

Ti e ndjen vehten të Fyer.

Unë nuk besoj se Kryeministri Rama gjatë programit ka qenë në dijeni të MASAKRËS që i bënin REKLAMAT fjalëve të tij sepse jam i bindur që do të largohej nga emisioni.

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Arian Çani këshillon Ilir Metën: Ikni nga vendi, po ju vjen shpata e madhe

Gazetari Arjan Çani tha se hetimet e nisura ndaj Metës, Kryemadhit, Berishës apo zyrtarëve të tjerë të lartë është një...

Mix1 ditë më herët

Si të flemë më mirë në mot të nxehtë, sipas ekspertëve të gjumit

Studimet tregojnë se temperaturat e larta e bëjnë të vështirë të biesh në gjumë dhe të qëndrosh në gjumë, gjë...

Mix1 ditë më herët

Shenjat e zodiakut me të cilët Binjakët mund të krijojnë shoqëri të ngushtë

Një Binjak dhe një Binjak mund të krijojnë një miqësi që zgjat me vite, pa qenë nevoja të takohen shpesh...

Mix1 ditë më herët

Kuinoa: 5 përfitime befasuese që duhet t’i dini!

Kuinoa rrit humorin, ju ndihmon të qëndroni në formë. Kjo është arsyeja pse është më mirë të hani kuinoa më...

Mix1 ditë më herët

Si asnjëherë më parë, Bora Zemani “nxeh” rrjetin me pozat me bikini

Moderatorja Bora Zemani, foto e marre nga Instagrami i saj Moderatorja Bora Zemani është një nga personazhet më të komentuara...

Mix1 ditë më herët

Megi Pojani në Maldive/ Fotot provokuese me bikini të moderatores

Megi Pojani, foto e publikuar nga moderatorja Megi Pojani është një nga personazhet që gjithmonë tërheq vëmendjen e publikut. Ajo...

Kritike1 ditë më herët

Kecat që ulërinin si këlyshë ujqish për të shqyer Bashën, tani do poshtërohen nga ujku Berisha

Nga Artur Zheji Përfundimisht Sali Berisha dhe grupi i tij më i ngushtë, politik dhe ekonomik, janë vështirësisht të konkurrueshëm....

Kryesore1 ditë më herët

Çfarë beteje do të bëjë Basha në vijim, juridike apo elektorale?

Nga Eduard Zaloshnja Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, që ia dha zyrtarisht Berishës vulën e PD-së, Basha i mbetur...

Mix1 ditë më herët

Miley Cyrus flet si rrallë herë për të atin: Unë i kam ngjarë atij, është narcist

Miley Cyrus tha se ajo “trashëgoi narcizmin” nga babai i saj, Billy Ray Cyrus, mes dramës së tyre familjare që...

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e quan Taylor Swift të bukur por liberale

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump është në epokën e tij të “Reputacionit”. Ish-presidenti mendon për...

Facebook