Lidhu me ne

Kritike

Masakra televizive e intervistës së kryeministrit rrethuar me sallamra, pasta rroje, dyshekë dhe ilaç rrobash

Leka Bungo

Masakra televizive e intervistës së kryeministrit rrethuar me

Në 14 nëntor, në orën 21 të mbrëmjes, Kryeministri i Shqipërisë ishte ftuar në programin televiziv “Repolitix” përballë një paneli gazetarësh.

Për më shumë se një orë e gjysëm zoti Rama dha shpjegimet e tij për çështje me karakter politik dhe ekonomik që lidhen me Qeverine dhe Partinë Socialiste, të cilat i drejton prej më shumë se dhjetë vjetësh.

Moderatori i programit qe përpjekur t’i kushtonte rëndësi

përzgjedhjes së pyetjeve, paçka se hera-herës ato ishin të tilla që nuk kishin nevojë për përgjigje.

Nga ana tjetër, gazetarët e vendosur përballë z.Rama, u treguan seriozë dhe të përmbajtur ndaj përgjigjeve edhe atëherë kur ishin të pakënaqur prej tyre.

Rama, si një kafshë politike me eksperiencë të gjatë dhe elokuencë të rallë, u përpoq ta mbante bisedën në një kornizë serioze dhe si rrallëherë nuk e ngriti zërin për të kundërshtuar gazetarët. Përkundrazi, ishte i qetë, i matur dhe ironia e tij e zakonshme i lexohej rrallëherë në sy.

Me fjalë të tjera, ajo që binte më shumë në sy gjatë debatit televiziv, përveç pikësynimit të tij, ishte SERIOZITETI i temës, i tonit të zerit, i skenografisë, madje edhe i veshjes së personazheve që merrnin pjesë në program.

Në këto rrjeshta nuk kam ndërmend të komentoj apo të jap mendim lidhur me Programin e ofruar nga Report Televizion sepse atë e gjykojne vetë teleshikuesit.

Në këtë shkrim desha të jap opinionin tim, jo për Programin e Televizionit, por për Televizionin e Programit.

Makutëria për të tërhequr sa më shumë reklama që i sjellin fitime pronarit të televizionit, shpesh i bën ata qesharake.

Dhe sipas gjykimit tim, ky eshte një rast i tillë.

Dalja e Ramës, protogonistit të Qeverisë dhe Politikës shqiptare në cilindo ekran televiziv përbën event për televizionin dhe ngall interes te teleshikuesi. Për pasojë Bizneset e vëmendshme në të tilla raste VËRSULEN që të pronotojnë reklama dhe kjo është normale, ashtu sikurse është normale edhe DËSHIRA e pronarëve të televizioneve për të fituar sa më shumë para.

Pra deri ketu, çdo gjë shkon normalisht.

Por në rastin konkret, ashtu si edhe në ndonjëherë tjetër, marrëdhënia e Televizionin me REKLAMËN kthehet në ANORMALE.

Nuk ka qene, nuk është dhe nuk mund të jetë 

QENDRIM PREOFESIONAL kur në ekran shfaqet vetëm një portret dhe njëherësh, në dy anet e tij dalin reklama, madje të shoqëruara edhe me tekst për biznese nga më të ndryshmet.

Një veprim i tille që në pamje të parë duket si i parëndësishëm është APROFESIONAL vetëm për faktin e thjeshtë se tërheq vëmendjen nga ajo çka është më thelbësore në ekran.

E thënë ndryshe, kur Kryeministri i vendit përpiqet t’u shpjegojë shqiptarëve se Reforma në drejtësi është jetike për ta dhe se Partia socialiste që është nismëtarja e saj është e gatshme të paguajë çdo ÇMIM për triumfin e saj, ngjitur me fytyrën e tij shfaqen ÇMIMET e kosit Erzeni që janë ulur ndjeshëm.

Gjithsesi edhe kjo nuk është fundi i botës.

Ama, kur pas pak sekondash Kryeministri i Shqipërisë flet për luftën në Ukrainë, strehimin e emigrantëve afrikanë si një gjest mirënjohjeje ndaj Italisë dhe papritur rrethohet nga të gjitha anet me sallam, pasta rroje, salcice, shapka, dysheke, ilaç rrobash……ti nuk e ndjek më tej Kryeministrin 

Ti e ndjen vehten të Fyer.

Unë nuk besoj se Kryeministri Rama gjatë programit ka qenë në dijeni të MASAKRËS që i bënin REKLAMAT fjalëve të tij sepse jam i bindur që do të largohej nga emisioni.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook