Lidhu me ne

Mix

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme.

Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë sepse kjo është normale nëse ndodh herë pas here.

Arsyet më të zakonshme të vonesës së ciklit janë shtatzënia, stresi, humbja e papritur e peshës, stërvitjet ekstreme, marrja e pilulave kontraceptive etj.

Nëse jeni seksualisht aktiv dhe periodat tuaja janë vonë, ekziston mundësia që të jeni shtatzënë, kështu që është mirë të bëni një test.

Nëse keni bërë një test dhe rezulton negativ ose jeni shumë të sigurt që nuk është shtatzëni sepse nuk keni qenë seksualisht aktive, atëherë mund të ketë një numër arsyesh të tjera pse menstruacionet janë vonuar.

1.Ushtrimet

Ushtrimet e tepërta mund të bëjnë që trupi juaj të luftojë për të prodhuar estrogjen të mjaftueshëm për të përfunduar ciklin e tij menstrual.

2.Ndryshimi në peshë

Një humbje dramatike e peshës gjithashtu mund të ndikojë në ciklin tuaj, pasi trupi mund të mbetet i paaftë për të prodhuar estrogjen, mbipesha gjithashtu mund të parandalojë ciklin nëse ka një rritje të estrogjenit.

3.Stresi ose sëmundja

Trupi juaj mund të ndalojë ciklin nëse kaloni një kohë stresuese në punë ose në jetën tuaj personale.

Një zonë e trurit tuaj ku rregullohen hormonet për ciklin mund të ndryshohet, duke çuar në menstruacione të vonuara.

Por, edhe sëmundje të ndryshme siç është edhe ftohja mund të ndikojë që cikli juaj të vonohet.

4.Sindroma e vezoreve policistike

Sindroma e vezoreve policistike ndodh kur qeset në të cilat ndodhen vezoret nuk janë në gjendje të lëshojnë një vezë, që do të thotë se ovulacioni nuk ndodh.

Në këto raste të mbetesh shtatzënë natyrshëm është e pamundur, pasi asnjë vezë nuk lëshohet në tubin fallopian gati për fekondim, e kjo gjendje mund të bëjë që të ketë edhe vonesa në cikël.

5.Menopauza e parakohshme

Rreth një në 100 gra përjetojnë menopauzë para moshës 40 vjeç dhe kjo njihet si menopauzë e parakohshme.

Ndodh kur nivelet e estrogjenit në trup fillojnë të bien dhe kjo mund të shkaktohet nga sëmundjet, gjenetika ose procedurat mjekësore.

6.Mjekimi

Përdorimi i ilaçeve të ndryshme e sidomos i atyre kundër depresionit dhe kimioterapia mund të ndryshojnë ciklin tuaj menstrual.

Mjekët këshillojnë që të prisni që menstruacionet t’iu vijnë natyrshëm dhe të mundoheni të mos përdorni ndonjë ilaç për t’a nxitur këtë proces.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook