Lidhu me ne

Mix

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri në 35 ditë nga cikli i fundit, në varësi të ciklit tuaj normal.

Periudhat e rregullta mund të ndryshojnë. Nëse cikli i rregullt është 28 ditë dhe ju ende nuk keni pasur perioda në ditën e 29 -të, perioda juaj zyrtarisht konsiderohet e vonuar. Po kështu, nëse cikli i rregullt është 32 ditë dhe ende nuk keni menstruacione në ditën e 33 -të, kjo do të ishte vonë për ju.

Secili nga këto dy skenarë mund të jetë teknikisht i vonshëm, por nuk duhet të jetë shkak i menjëhershëm për shqetësim. Ndryshimet në menstruacionet nga muaji në muaj mund të ndodhin për arsye të ndryshme.

Pas 6 javësh pa gjakderdhje, ju mund ta konsideroni periodën e vonuar si një periodë të humbur.

Disa gjëra mund të vonojnë periodat , nga ndryshimet themelore të stilit të jetës në gjendjet kronike të shëndetit. Këtu keni një vështrim në 10 fajtorët e mundshëm.

  1. Jeni të stresuar

Sistemi i reagimit ndaj stresit të trupit është i rrënjosur në një pjesë të trurit të quajtur hipotalamus.

Kur niveli i stresit arrin kulmin, truri i “thotë” sistemit endokrin që të vërshojë trupin me hormone që ndezin “përgjigjen e luftes”. Këto hormone shtypin funksionet, përfshirë ato të sistemit riprodhues, që nuk janë thelbësore për të shpëtuar nga një kërcënim i afërt.

Nëse jeni nën shumë stres, trupi mund të qëndrojë në modalitetin e “luftës”, gjë që mund t’ju bëjë të ndaloni përkohësisht ovulimin. Kjo mungesë e ovulacionit, mund të vonojë periodat .

  1. Keni humbur ose shtuar peshë

Ndryshimet e rënda në peshën e trupit mund të dëmtojnë kohën e periodave. Rritjet ose uljet ekstreme të yndyrës në trup, për shembull, mund të çojnë në një çekuilibër hormonal që shkakton që periodat të vijnë vonë ose të ndalen plotësisht.

Për më tepër, kufizimi i rëndë i kalorive ndikon në pjesën e trurit që “flet” me sistemin endokrin dhe jep udhëzime për krijimin e hormoneve riprodhuese. Kur ky kanal komunikimi ndërpritet, hormonet mund të dalin jashtë kontrollit.

  1. Ju keni rritur intensitetin e stërvitjes

Një regjim i fortë ushtrimesh gjithashtu mund të shkaktojë menstruacione të humbura. Kjo është më e zakonshme tek ata që stërviten për disa orë në ditë. Kjo ndodh sepse, me dashje apo jo, ju po digjni shumë më shumë kalori sesa merrni.

Kur digjni shumë kalori, trupi nuk ka energji të mjaftueshme për të mbajtur të gjithë sistemet e tij në punë. Stërvitjet më të vështira mund të rrisin lirimin e hormoneve që mund të ndikojnë në menstruacione.

Periudhat zakonisht kthehen në normale sapo të zvogëloni intensitetin e stërvitjes ose të rrisni marrjen e kalorive.

  1. Ju keni PCOS

Sindroma e vezoreve policistike (PCOS) është një grup simptomash të shkaktuara nga një çekuilibër i hormoneve riprodhuese. Shumë njerëz me PCOS nuk kanë ovulim të rregullt.

Si rezultat, cikli mund të:

jetë më i lehtë ose më i rëndë se periudhat standarde

arrijnë në kohë të paqëndrueshme

zhduken krejt

Simptoma të tjera të PCOS mund të përfshijnë:

qime të tepërta ose të trasha në fytyrë dhe trup

puçrra në fytyrë dhe trup

flokët e rralluar

shtim në peshë ose probleme në humbjen e peshës

njolla të errëta të lëkurës, shpesh në rrudhat e qafës, ijëve dhe nën gji

infertiliteti

  1. Po përdorni kontrollin hormonal të lindjeve

Shumë njerëz e duan pilulën sepse i bën periodat të rregullta. Sidoqoftë, ndonjëherë mund të ketë efekt të kundërt, veçanërisht gjatë muajve të parë të përdorimit.

Në mënyrë të ngjashme, kur ndaloni marrjen e pilulës, mund të duhen disa muaj që cikli të kthehet në normalitet. Ndërsa trupi kthehet në nivelet bazë të hormoneve, mund të humbisni periodat për disa muaj.

Nëse jeni duke përdorur një metodë tjetër hormonale të kontrollit të lindjeve, të tilla si një pajisje intrauterine (IUD) ose një implant, mund të ndaloni plotësisht menstruacionet.

  1. Jeni në perimenopauzë

Perimenopauza është koha para se të fillojë  menopauza. Zakonisht fillon në mes deri në fund të të 40-ave. Perimenopauza mund të zgjasë disa vjet para se periodat të ndalen plotësisht.

Për shumë gra, periodat e humbura janë shenja e parë e perimenopauzës. Ju mund të kaloni një periudhë 1 muaj dhe të ktheheni në rrugën e duhur për 3 muajt e mëposhtëm. Ose, mund ta kaloni periodën 3 muaj rresht dhe të zbuloni se ajo vjen papritur, shpesh më e lehtë ose më e rëndë se sa jeni mësuar.

  1. Jeni në menopauzë të hershme

Menopauza e hershme, e njohur edhe si pamjaftueshmëri e parakohshme e vezoreve, ndodh kur vezoret pushojnë së punuari para se të mbushni 40 vjeç.

Kur vezoret  nuk po funksionojnë ashtu siç duhet, ata ndalojnë prodhimin e hormoneve të shumta, përfshirë estrogjenin. Ndërsa nivelet e estrogjenit bien në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave, do të filloni të përjetoni simptomat e menopauzës.

Menstruacionet e vonuara ose të humbura mund të jenë një shenjë e hershme. Ju gjithashtu mund të përjetoni:

ndezjet e nxehta

djersitje nate

probleme me gjumin

Shenja të tjera të pamjaftueshmërisë së parakohshme të vezoreve përfshijnë:

thatësi vaginale

probleme për të mbetur shtatzënë

ulje e dëshirës seksuale

ndryshimet e humorit

  1. Keni një gjendje tiroide

Tiroidja  është një gjëndër në formë fluture në qafë që prodhon hormone që ndihmojnë në rregullimin e shumë aktiviteteve në trup, përfshirë ciklin menstrual. Ka disa gjendje të zakonshme të tiroides, duke përfshirë hipotiroidizmin dhe hipertiroidizmin.

Të dy hipotiroidizmi dhe hipertiroidizmi mund të ndikojnë në ciklin menstrual dhe të shkaktojnë parregullsi, por hipertiroidizmi ka më shumë gjasa të shkaktojë perioda të vonuara ose të humbura. Ndonjëherë, periodat mund të zhduken për disa muaj.

Simptoma të tjera të një problemi të tiroides përfshijnë:

palpitacionet e zemrës

ndryshimet e oreksit

ndryshime të pashpjegueshme në peshë

nervozizëm ose ankth

dridhje të lehta të duarve

lodhje

ndryshimet në flokë

probleme me gjumin

  1. Ju keni një gjendje kronike

Disa probleme kronike shëndetësore, veçanërisht sëmundja celiac dhe diabeti, ndonjëherë shoqërohen me parregullsi menstruale.

Sëmundja celiac është një sëmundje autoimune që prek sistemin tretës. Kur njerëzit me sëmundje celiac hanë gluten, sistemi imunitar reagon duke sulmuar mukozën e zorrëve të holla.

Kur zorra e hollë dëmtohet, ajo dëmton aftësinë e trupit për të thithur lëndë ushqyese nga ushqimi. Kjo mund të çojë në kequshqyerje, e cila ndikon në prodhimin normal të hormoneve dhe çon në humbje të periodave dhe parregullsi të tjera menstruale.

Gratë me diabet tip 1 dhe tip 2 mund të përjetojnë gjithashtu një periudhë të humbur në raste të rralla. Kjo ka tendencë të ndodhë vetëm kur nivelet e sheqerit në gjak nuk menaxhohen.

  1. Mund të jeni shtatzënë

Nëse ekziston mundësia që të jeni shtatzënë dhe ciklet tuaja janë zakonisht të rregullta, mund të jetë koha për të bërë një test shtatzënie.

Mundohuni ta bëni këtë rreth 1 javë pasi supozohej të fillonte cikli. Marrja e një testi shumë herët mund të rezultojë që testi të jetë negativ edhe nëse jeni shtatzënë, pasi është shumë herët që testi të masë hormonin e shtatzënisë në urinë.

Nëse periodat tuaja janë zakonisht të parregullta, mund të jetë më e vështirë të gjeni kohën e duhur për të bërë një test shtatzënie. Ju mund të bëni disa teste gjatë disa javëve, ose të bëni një analizë gjaku për t’u siguruar.

MË TEPËR

Mix3 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal3 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix3 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix3 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix3 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix4 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix4 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix4 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix4 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix4 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook