Lidhu me ne

Kioske

Pse Shqipërisë i duhet një lider si Lulzim Basha?

Koment nga Ardit Haxhija

Pse Shqipërisë i duhet një lider si Lulzim Basha?


Shqipëria ka treguar se nuk është një vend i lehtë kur vjen puna tek votimet dhe aq më pak tek qeverisja. Gjatë historisë së saj, si shtet, vendi është qeverisur nga liderë thellësisht autokratë, individualistë dhe shpeshherë me sjellje prej diktatori.

Udhëheqës që kanë vënë veten mbi gjithçka dhe kanë përdorur çdo lloj mjeti për të arritur qëllimet e tyre.

Korrupsioni, krimi, sharjet, dhuna, shkatërrimet, rindërtimet, pazaret kanë qenë kryefjala e çdo qeverisjeje. 

Në mëngjes kanë shpallur armiqtë, në darke janë puthur me ta. Kanë akuzuar pa fakte, kanë hedhur baltë mbi atë që e konsideronin mik dhe kanë mbështetur atë që e konsideronin armik.

Modele të tilla kanë ndikuar thellësisht në përditshmërinë e shqiptarëve. Egërsia në drejtim, pazaret, bashkëpunimi me krimin janë kthyer në modele për shqiptarët e thjeshtë.

Në çdo institucion është rrenjosur dhuna, egërsia apo trajtimi i zyrave të shtetit si pronë private. Një frymë e tillë është përhapur në pjesën më të madhe të shoqërisë, duke u kthyer në kulturë.
Në anën tjetër, Lulzim Basha, që prej daljes së parë në publik deri më sot, ka treguar se është një lider atipik. I sjellshëm, i edukuar, i butë, me një qasje totalisht ndryshe.

Asnjëherë i përzier në konflikte personale, fyerje apo lincime. Gjithmonë larg krimit, dhunës apo shpifjes.

I kujdesshëm në maksimum në daljet e tij apo fjalët që thotë, duke qenë i vetëdijshëm për rëndësinë e fjalës, nisur nga profesioni i juristit.

Rasti më i fundit kur foli për rastin McGonigal vetëm pas daljes së vendimit në Amerikë, është treguesi më i qartë i një kulture ndryshe.


Sigurisht, është shumë e vështirë që një lider i edukuar, i butë dhe jo konfliktual të kthehet në faktor në një vend ku dhuna është kthyer në modë.

Por nuk është faji i tij që është i edukuar, por i atyre që kanë injektuar modele dhune në shoqëri dhe i kanë kthyer ato në kulturë.

Koha ka treguar se vendet e zhvilluara kanë ecur përpara me kulturë, edukatë dhe sjellje të kontrolluara.

Dhuna nuk ka qenë, nuk është dhe as do të jetë tregues i përparimit. Sado që mund të bësh dy hapa përpara sot për interesa personale, koha do të hedhë 10 hapa pas.

Vendi ka nevojë për një sjellje krejt ndryshe.

Vendit i nevojitet një drejtues ku dhuna dhe krimi të urrehen nga çdo pjese e trupit dhe frika ndaj ligjit duhet të jetë kryefjalë.

Sjellja e të fortit duhet të çrrënjoset njëherë e mirë nga kultura jonë. Deri më sot kemi parë që me atë qasje nuk shkojmë larg.

Ka ardhur koha për një ndryshim rrënjësor në politikën shqiptare, ku krimi, dhuna dhe korrupsioni të konsiderohen si cenim i sigurisë kombëtare dhe të denohen maksimalisht.

MË TEPËR

Mix3 ditë më herët

Sekreti i Victoria Beckham për të qëndruar në formë është uthulla e mollës: a funksionon vërtet?

Për të qëndruar në formë, Victoria Beckham pi uthull molle çdo mëngjes dhe shkenca konfirmon fuqitë e saj dobësuese. Pas...

Mix3 ditë më herët

Dieta me magnez: çfarë duhet të hani për mëngjes!

Dieta me magnez është një dietë që po bëhet e popullarizuar në mesin e atyre që duan të humbin peshë...

Kioske3 ditë më herët

Ky duhet të ikë!

Belind Këlliçi, një zyrtar i Rithemelimit ka akuzuar sor kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj, se ka ngritur një skemë të ngjashme...

Kryesore3 ditë më herët

Neritan Sejamini analizon deklaratat e Metës: Janë skandaloze, përfiton vetëm qeveria

Ilir Meta dhe Neritan Sejamini Në emisonin “Të paekspozuarit” analisti Neritan Sejamini u shpreh se mënyra se si flet ish-presidenti...

Mix3 ditë më herët

Koha fluturon, vajza e Tom Cruise dhe Kate Holmes bëhet maxhorene

Suri Cruise po feston moshën madhore. Paparaci ka kapur një foto të saj teksa shëtit me një shoqe. Në njërën...

Mix3 ditë më herët

Olivia Munn flet për betejën me kancerin e gjirit

Olivia Munn është duke detajuar diagnozën e saj të kancerit në fazën 4, e cila e çoi në një mastektomi...

Radar3 ditë më herët

Kim Jong Meta bën susta për krahët, “shërbëtorët” e tij mbajnë shënime

Ilir Meta ka dhënë një intervistë për Çim Pekën. Para intervistës, ai ka publikuar një video nga zyra e vet....

Radar3 ditë më herët

Lulzim Basha: Rama e mund Berishën sa herë t’i dojë qejfi

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i ftuar në News24, është shprehur se “problemi i Edi Ramës” është me të dhe...

Radar3 ditë më herët

Monika Kryemadhi konfirmon “ndarjen”: Kam raport të ngrirë bashkëshortor me Ilir Metën. Palë të treta kanë hyrë në jetën tonë

Në përfundim të intervistës për “Opinion” gjatë së cilës Monika Kryemadhi foli për ngjarjet brenda Partisë së Lirisë, sulmet e...

Radar4 ditë më herët

Rama i dhuron 16 mijë m2 tokë dhe ndërtim Arbër Hajdarit të “Fundjavë Ndryshe”

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e tij herë pas herë tallen me ligjin e krijuar vite më parë nga qeveria...

Facebook