Lidhu me ne

Kioske

‘Bashkia e Tiranës ka fytyrën e Erion Veliajt, fytyrën e vjedhjes e hajnisë’

Avokati lëshon “bombën”: Erion Veliaj s'ka diplomë - Aktualitet

Nga Ylli Manjani

Çdo institucion ka fytyrën e drejtuesit.

****

Kjo aksiomë është e vërtetuar tashmë. Bashkia e Tiranës ka fytyrën e Erion Velisë.

Mashtrimi dhe hajnia janë dy huqet e dukshme të atij institucioni.

Përtej çdo dyshimi bashkëpunëtorët e Erion Velisë kanë punuar si në pronë të vet.

Nuk merrem me “provat” që lëshon SPAK për konsum publik, sepse nuk dua të jem pjesë e drejtësisë popullore ndaj tyre. Nuk kam nevojë ta bëj këtë gjë sepse si banor e votues i Tiranës më mjaftojnë këto fakte publike për të konkluduar se ç’mashtruesa e hajna drejtojnë bashkinë:

1. Bashkia me të ardhurat më të mëdha në vend ende nuk ka financuar një shërbim publik madhor. Fjala vjen ende nuk ka ndërtuar një sistem të mbledhë kakën, produktin tonë kolektiv, e cila rrjedh në Lanë përmes qytetit.

2. Kurrë nuk kuptuam se ku shkojnë paratë e taksave e tarifave tona. Asnjë përpjekje transparence në planifikim dhe shpenzim nuk u bë.

3. Asnjëherë nuk kuptuam llogjikën e parkingjeve abuzive dhe gjobave që lidhen me to. Kaosi në trafik është pjesë e kësaj politike rrjepje.

4. U shemb Teatri Kombëtar pa asnjë copë letër të shkruar, pa projekt të ri të aprovuar dhe, pa asnjë kacidhe të planifikuar në buxhet. Shëmbi një godinë të trashëgimisë së qytetit.

5. Shembi godina private e madje edhe pallate, duke shtuar të pastrehët, duke grabitur pronën private për qëllime ndërtimi.

6. Veçanërisht trajtimi i diferencuar dhe deri me urrejtje i banorëve shtëpitë e të cilëve ishin në proçes legalizimi, ishte tipologji e sjelljes së kësaj bashkie.

7. Numri i firmave që marrin punë nga prokurimet e bashkisë janë më pak se gishtat e njërës dorë.

8. I gjithë përqendrimi i punëve publike mbeti në qendër. Rrugicat, hapësirat e përbashkëta dhe shërbimet e tjera pas unazës së vogël lënë për të dëshiruar.

9. Paguajnë media, gazetarë e portale për të diktuar mashtrimin e një njeriu që vetëm rren.

10. Bashkia nuk ka asnjë lidhje me politikat e zhvillimit ekonomik dhe të punësimit. Fshihet gjithnjë pas fatit që ka se i gkitjë bisnesi përqendrohet në Tiranë. Përndryshe ajo nuk luan asnjë rol.

Imazhi që përcjellin “sukseshëm” është mashtrim. Në fakt fshehin vjedhjen masive që i bëjnë qytetit. Kaq gjë po përpiqet t’ua thotë edhe SPAK-u i tyre, me të cilin janë krenarë.

Krenarë por të dhjerë.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix1 ditë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix1 ditë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook