Lidhu me ne

Kioske

Skulptori i Rilindjes

Skulptori i Rilindjes

Skulptori i Rilindjes

Nga Elvi Fundo

Në filmin “Zonja nga Qyteti”, një nga ikonat e Kinostudios së dikurshme, në dialogun midis Violeta Manushit dhe Vasillaq Vangjelit, dy emblema të skenës dhe kinematografisë shqiptare, ka një prezantim në njërën nga sekuencat e filmit.

Kur Violeta e pyet Vason nëse ishte piktor, Vaso i përgjigjej me një gradë më lart, skulptor. Bënte qen, kuaj me çizme meksikane, breshka dhe zhaba në allçi.

Në fakt, kjo skenë filmi na tregon se Erion Veliaj dhe banda e tij e drejtorëve të arrestuar, pjesërisht, pasi ka ende të tjerë të lirë, janë një gradë më lart se piktori, simboli i Rilindjes.

Banda e Erion Veliajt është banda e skulptorit.

Patjetër që është një gradë më lart se ajo e piktorit. Piktorit i kanë rënë shumë dëshmorë dhe Edi Rama ka pasur viktima rrugës, ish-ministra, kryebashkiakë, etj., ndërsa Erion Veliaj, përtej një ministri, është ngritur një gradë më lart se kryeministri, ka ngritur strukturën e tij, njerëzit e tij. SKULPTOR.

Pse po e quajmë Veliajn skulptor dhe po i japim një gradë më lart?!

Sepse Erion Veliaj ka marrë nga rruga ç’ka mundur, ç’ka gjetur, 99-ça, njerëz që luftuan Partinë Socialiste në 2005-ën, ka marrë nga rruga njerëz pa asnjë kontribut politik, të cilëve u ka dhënë grada, i ka bërë drejtorë, i ka bërë biznesmenë dhe drejtorë, jo në një pozicion, por në disa, duke i qarkulluar.

Kush shërbente më mirë, shpërblehej më shumë. Njerëz që shpikën skemat nga përqindjet e marra nga tenderët kaluan në pronarë të tenderëve dhe përveçse kontrollonin Komisionet e Vlerësimit të Ofertave (KVO) filluan t’i fitonin tenderët vetë.

Dhe këtu nuk përfshihet vetëm Mariglen Qato, nuk është vetëm Redi Molla, janë thuajse të gjithë drejtorët dhe struktura e Bashkisë së Tiranës.

Kjo komandë menaxhuese e Bashkisë së Tiranës është edhe struktura elektorale e Erion Veliajt.

Skema të këtilla për të fituar tenderë, për të emëruar persona pa kontribute politike, për t’i futur më pas në politikë, për ti bërë miliarderë me taksat e shqiptarëve të varfër, janë të qarta skema kriminale, të cilat korrupsionin nga një instrument i thjeshtë përfitimi për xhepat e kthejnë në një instrument më të madh politoko – kriminal, në një grup të strukturuar kriminal.

Kjo sepse në rastin e Tiranës kemi disa drejtorë që bashkëpunojnë, janë ortakë në të njëjtat subjekte, kontrollojnë komisionet, fitojnë tenderët, ndajnë paratë, shkojnë në fushatë, akuzohen se blenë zgjedhjet, kur i dalin faktet dhe provat kanë dhe kurajën që të bëjnë edhe kallëzime e më pas përfundojnë pas hekurave të SPAK-ut me fakte dhe prova. 

Të gjetur, të emëruar, të komanduar nga SKULPTORI VELIAJ.

Këto fakte dhe prova Erion Veliaj kërkon t’i shmangë me fjalinë se ai nuk është pronar i hotelit në Durrës.

Veliaj, pronari i drejtorëve hajdutë

Po, Erion Veliaj nuk është djali i Ahmadinexhadit, është e vërtetë, ashtu sikundër nuk është me letra pronar i hotelit, por një është e vërteta e madhe:

Erion Veliaj është kryetari i drejtorëve hajdutë të arrestuar nga SPAK-u. Erion Veliaj është kryetari i Bashkisë së Tiranës.

Erion Veliaj është administratori i kryeqytetit, njeriu që administron, që emëron, që shkarkon dhe që vlerëson punën e drejtorëve.

Ka audit, ka struktura, ndërkohë këta hajdutë që SPAK-u i ka pas prangave, Erion Veliaj i qarkullonte sa në një drejtori në një tjetër, nuk i kontrollonte, por i linte të lirë të abuzonin duke qenë në dijeni shumë herë në shumë raste për punën e tyre kriminale, për aktivitetin e tyre korruptiv.

Ndaj dhe Erion Veliaj ka përgjegjësinë e tij, jo thjesht dhe vetëm morale, siç pretendohet. Ai mund të mos jetë pronari i hotelit, por është drejtori, kryetari, menaxheri, emëruesi i përbashkët i të gjithë drejtorëve të Bashkisë së Tiranës, sepse është ai që i ka firmosur, i ka komanduar, kontrolluar dhe ka ndarë detyrat me ta.

Veliaj ka ndarë korrupsionin me ta, ka ndarë krimin me ta, sepse i ka mbrojtur publikisht, atë që SPAK-u e ka kapur tashmë sepse në Bashkinë e Tiranës gjithçka është zhvilluar brenda dyerve të institucionit dhe  jashtë saj dhe Erion Veliaj ka qenë në dijeni në shumë raste.

Ndaj jemi përballë faktit se Erion Veliaj është skulptori jo piktori. Skulptori Veliaj ka ngritur një gradë më lart vjedhjen dhe korrupsionin me drejtorët e tij hajdutë…

/CNA

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Videoja virale nga Festivali i Kanës: Kelly R shpërthen ndaj sigurisë

Kelly Rowland u pa duke qortuar një roje sigurie në Festivalin e Filmit në Kanë 2024 të martën. Fillimisht, ish-anëtarja e Destiny’s...

Mix1 ditë më herët

Billie Eilish flet për raportin me Jesse Rutherford pas ndarjes

Gjërat janë ende mirë mes Billie Eilish dhe Jesse Rutherford. Sipas një fragmenti të pabotuar nga kopertina e saj e...

Mix1 ditë më herët

Sean “Diddy” Combs përballet me një padi të re

Sean “Diddy” Combs po përballet me një tjetër padi për sulm se*sual. Ish-modelja Crystal McKinney pretendon se reperi  e detyroi...

Mix2 ditë më herët

Braktisi Italinë për Shqipërinë pas 30 vitesh, Beniada Nishani rrëfen arsyet

Modelja e njohur Beniada Nishani ka treguar se ishte vetëm 3 vjeç e gjysmë kur së bashku me familjen u...

Aktualitet2 ditë më herët

Një provokim pa shije në tarracën e një bashkie

Dom Gjergj Meta Merret vesh lehtë se ky është një provokim, i kërkuar, i mirëmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe...

Mix2 ditë më herët

Nektarina apo pjeshkë? Ndryshimet dhe efektet shëndetësore të frutave të stinës

Pjeshkët dhe nektarinat janë dy varietete të së njëjtës specie. Ndryshimet midis këtyre dy varieteteve kanë të bëjnë sidomos me...

Radar2 ditë më herët

Pasuese e Berishës? Argita e pranon: Jam gati të marr drejtimin e PD

Edhe pse tha se nuk ka asnjë plan konkret, Argita Malltezi u shpreh në A2 CNN se është e gatshme...

Radar2 ditë më herët

“Pushteti i drejtësisë ishte marrë peng”, Spiropali: Opozita në mëngjes kërkon drejtësi nga SPAK, në darkë dalin poshtë ballkonit të Berishës

Elisa Spiropali, ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, foli për Prokurorinë e Posaçme, duke e quajtur si diçka të re në...

Mix5 ditë më herët

Celine Dion publikon foton e rrallë me dy binjakët e saj 13 vjecarë!

Së fundmi, Celine Dion, e cila është larguar prej kohësh nga qendra e vëmendjes për shkak të problemeve shëndetësore, ka...

Mix5 ditë më herët

Meghan Markle thuhet se është në panik, një dokumentar i ri do të zbulojë detaje tronditëse nga martesa e saj e parë!

Meghan Markle, sot Dukesha e Sussex prej martesës së saj me Princ Harry, ka një të kaluar pak të njohur...

Facebook