Lidhu me ne

Mix

7 Ide recetash me ushqime që ndihmojnë në rënien nga pesha

Këto receta të thjeshta janë opsione të shëndetshme dhe të shijshme për të shuar urinë ndërmjet vakteve.

Përbërësit anti-inflamator në to mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave bezdisëse të inflamacionit, duke përfshirë problemet e tretjes, presionin e lartë të gjakut dhe ngurtësimin e kyçeve.

Për më tepër, këto ushqime janë të gjitha me pak kalori dhe të pasura në fibra. Kështu ato mund të ndihmojnë edhe në humbjen e peshës. Ndiqni më poshtë shtatë sugjerimet nga AgroWeb.org

Qiqra të pjekura me kanellë

Pjekja e qiqrave deri sa të bëhen krokante përbën një meze të lehtë dhe të shëndetshme. Në këtë variant, qiqrat lyhen me kanellë për t’i bërë dhënë atyre më tepër aromë, shije dhe vlera.

Hurma të mbushura me bajame

Hurmat e arabisë të mbushura me bajame, mund të  kthehen edhe në një meze të letë, të ëmbël e shumë të shëndeshme.

Kos, shqeme dhe copëza frutash

Kjo është një recetë e thjeshtë, të cilën mund ta përgatisni orë përpara dhe t’a konsumoi në mes vaktave kryesore për të mposhtur urinë.

Salcë avokadoje

Mjafton të shtypni avokadot dhe t’i spërkasni me pak limon, për të përftuar një salcë fantastike të cilën mund ta shoqëroni me pak bukë të thekur dhe domate.

Kos me fiq dhe mjaltë

Një meze e lehtë e frymëzuar nga Mesdheu, me kos, fiq të thatë ose të freskët dhe mjaltë sipër.

Mollë me gjalpë bajamesh dhe kanellë

Një meze e lehtë, plot shije dhe aromë, e cila do të mposhtë menjëherë ndjesitë e urisë ndërmjet vakteve kryesore.

Sallatë me fruta të freskëta

Një recetë shumëngjyrëshe dhe e shëndetshme për të gjitha rastet. Mjafton të bashkoni frutat e preferuara të stinës dhe të shijoni larminë e shijeve dhe vlerave që ato ofrojnë për shëndetin. 

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook