Lidhu me ne

Mix

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund të ndodhë

Keni dhimbje barku, por nuk jeni me perioda? +10 shkaqet pse mund tëFOTO: ARIS LEOVEN | CANVA

Keni dhimbje të forta barku, por nuk jeni me menstruacione? Kjo është një ndjesi e bezdisshme që i bën gratë të ndihen keq, pavarësisht faktit që nuk janë me cikël. Çekuilibri hormonal, por edhe shtatzënia mund të jenë vetëm dy nga faktorët sipas gjinekologëve.

“Çdo grua i përjeton dhimbjet ndryshe,” shpjegon ekspertja e shëndetit seksual Sherry Ross. Por, të shumta janë ato që kanë dhimbje barku që nuk kanë lidhje me ciklin menstrual dhe sipas gjinekologes Kiarra King shkaqet mund të jenë të ndryshme:

#1 Ovulimi

#2 Endometrioza (rritje e indeve jashtë mitrës)

#3 Infeksion i traktit urinar

#4 PCOS (vezore policistike)

#5 Ndjesi fryrjeje barku

#6 Fibroidet (Një masë jokancerogjene në uterus që shfaqet gjatë periudhës riprodhuese tek femrat)

#7 Dhimbje për shkak të raportit seksual

#8 Stresi

#9 Shenjat e hershme të shtatzënisë

#10 Shtatzëni jashtë mitre

#11 Abort

#12 Probleme me tiroiden

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix9 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix9 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook