Lidhu me ne

Mix

Rikthehet Demi Moore, skena nudo në filmin e fundit

Rikthehet Demi Moore, skena nudo në filmin e fundit

Në moshën 61-vjeçare Demi Moore ende dëshiron të guxojë. Këtë bëri me filmin e saj të fundit, “The Substance”, i prezantuar në Festivalin e Filmit në Kanë, ditët e fundit, dhe që e sheh rikthimin e saj në një rol të rëndësishëm, që për disa kritikë është edhe “ndër më të mirët e karrierës së saj”. Një horror feminist i drejtuar nga Coralie Fargeat që tallet me emblemën e bukurisë në Hollywood dhe ku Demi Moore xhiroi një skenë nudo, sikurse edhe protagonistja tjetër e filmit, Margaret Qualley. Prania e koleges së saj e ndihmoi atë të ndihej e qetë gjatë xhirimeve të skenës.

Rikthehet Demi Moore, skena nudo në filmin e fundit

“Ishte një përvojë që më bëri të ndihesha e pambrojtur. Për fat të mirë Margaret ishte pranë meje, një person që ishte një partnere e shkëlqyer me të cilën ndihesha shumë e sigurt”, shpjegoi Demi në konferencën për shtyp.

Protagonistja e historisë është Elizabeth Sparkle (Demi Moore), një aktore e harruar e Hollivudit, e cila pasi u pushua nga spektakli i gjimnastikës që drejtonte pasi mbushi 50 vjeç, kthehet në tregun e zi për një serum rinovues eksperimental misterioz të njohur si “Substanca”. Pasi e ka injektuar veten me “Substancën”, ajo zbulon se ajo funksionon ndryshe nga sa e imagjinonte. Nga trupi i saj lind një version më i ri dhe më i bukur i vetes, i quajtur Sue (Margaret Qualley), përmes partenogjenezës. Por kjo ka rregulla që duhen ndjekur: dy femrat do të duhet të alternojnë çdo javë, njëra do të jetë në letargji dhe tjetra e lirë për të udhëtuar nëpër botë, e mbështetur fizikisht nga e para.

Rikthehet Demi Moore, skena nudo në filmin e fundit

Në këmbim, Elizabeth do të jetë në gjendje të rijetojë rininë e saj dhe të gjitha përfitimet e saj, duke perceptuar në gjendjen e letargjisë gjithçka që Sue do të perceptojë. Fillimisht, gjërat duket se funksionojnë, por Sue bëhet gjithnjë e më rebele dhe vendos të “qëndrojë zgjuar” përtej kufirit të vendosur, duke filluar të thajë gjakun e Elizabeth-it.

Në Kanë filmi mori një ovacion të vërtetë, me mbi dhjetë minuta duartrokitje. Sado i qartë të jetë mesazhi, Demi Moore dhe protagonisti mashkull, mohojnë se është një film kundër burrave.

“Është një film që tallet me perspektivën mashkullore të gruas ideale. Por ne nuk jemi kundër burrave: ne jemi kundër budallenjve”, tha Moore në konferencë.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook