Lidhu me ne

Sport

10 faktet më të çuditshme nga futbolli që ndoshta nuk i dini

10 faktet më të çuditshme nga futbolli që ndoshta nuk i

A e ke menduar ndonjëherë që një mesfushor mund të bëjë më shumë se 4 mijë pasime dhe të mos realizojë asnjë asist? Po të arrish 99 pikë, të shënon 99 gola dhe në fund të mos e fitosh kampionatin? 5 gola nga i njëjti lojtar në vetëm 9 minuta?

Me siguri këto statistika duken të pabesueshme, por në fakt janë të vërteta. Më poshtë do të gjeni 10 faktet më të çuditshme nga bota e futbollit profesionist.

1-Mesfushori italian Jorginho ka realizuar më shumë se 4 mijë pasime, por nuk ka dhuruar asnjë asist.

2-Tottenham ka luajtur në 60 sezone radhazi në Premier League, por nuk ka arritur ta fitojë asnjë herë titullin.

3-Fenerbahce grumbulloi këtë sezon 99 pikë, realizoi 99 gola, me vetëm një humbje, por në fund titullin e fitoi Galatasaray, me 102 pikë.

4-Lionel Messi ka realizuar 91 gola në një vit kalendarik

5-Sergio Ramos ka marrë 26 kartonë të verdhë në 38 ndeshje

6-Leverkusen ishte i pamposhtur në 51 ndeshje radhazi, derisa humbi finalen e Europa League 3-0 me Atalanta-n.

7-Lewandowski realizoi 5 gola në 9 minuta.

8-Olivier Giroud mbylli trofeun e Kupës së Botës në Rusi, 546 minuta në fushën e lojës, dhe nuk goditi asnjëherë në portë. Në fund, Franca fitoi trofeun.

9-Real Madrid ka fituar 3 trofe radhazi të Champions League

10-Një top i goditur nga Eric Baillye përfundoi jashtë stadiumit.

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix12 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook