Lidhu me ne

Aktualitet

Deputetët e PD-së të ndarë në qëndrime për gatishmërinë e Argita Malltezit për drejtimin e partisë


Gatishmëria e shprehur nga Argita Malltezi për t’u angazhuar me kohë të plotë në politikë, pa përjashtuar më si dikur as drejtimin e Partisë Demokratike, ka sjellë reagime të ndryshme të grupit parlamentar.

Të pyetur nga A2CNN, Ferdinand Xhaferri është mes atyre që hapur kundërshtojnë idenë e kalimit të lidershipit nga Sali Berisha te e bija.

“E para njëherë është trashëgimia politike, që nuk është gjë pozitive. E dyta Berisha ka qenë kryetar, presidenti, kryeministër dhe në mënyrë të padiskutueshme brenda kësaj PD-je të mbetur është një garë e pabarabartë nëse do konkurrojë me çdo individ.

Si mundësi e hapur është, por nisur nga këndvështrimi tjetër se çfarë i duhet sot PD-së dhe opozitës mendoj nuk është një skenar që ka shanse që mundtë ekzekutohet me sukses dhe këtë gjë e kupton më mirë zonja Berisha.”

Nga grupi i deputetëve që mbështet Gazment Bardhin, nënvizohet nevoja për garë të ndershme.

“Përmes garës të gjithë janë të mirëpritur. Duhet një garë e ndershme dhe e drejtë. Unë besoj se demokratët janë aq të ndërgjegjshëm për ta bërë një gjë të tillë”, tha Zheni Gjergji.

Më të butë në qëndrime janë ata që njihen si mbështetës të Berishës.

“Çdokush lejohet të garojë. Gara është e ndershme kur plotësohen kushtet, nëse të gjithë do të jenë të barabartë. Çdo anëtarë i PD është i lirë të kandidojë. – A është trashëgimi politike? -Nëse fiton… por ajo e meriton”, u shpreh Albana Vokshi.

“Demokracia do të thotë votë, kushdo të  futet të votojë, të dalë dhe të fitojë. Garat i bëjnë mirë demokracisë”, deklaroi Asllan Dogjani.

“Këtu ndryshon PD nga Partia Komuniste, Socialiste, se në këtë parti mund të kandidojë gjithsecili”, tha Xhelal Mziu.

Të tjerë, i shmangen mbajtjes së qëndrimeve. “Ne kemi kryetar Sali Berishën, kur të hapet gara flasim”, pohoi Ina Zhupa.

“Unë nuk e kam dëgjuar këtë deklaratë, por një herë tjetër do të përgjigjem për të gjithë zhvillimet në PD”, tha Jorida Tabaku.

Belind Këlliçi ishte i pari nga njerëzit pranë Berishës, që u pozicionua hapur kundër trashëgimisë së lidershipit.

“E bëmë njëherë një gabim, me dikë që u vendos aty në formën e një trashëgimtari dhe ju fal drejtimin e Partisë Demokratike. Nuk e ka më luksin Partia Demokratike të trashëgojë askush pozicionin e drejtuesit të mëparshëm”, nënvizoi ai.

Edhe deputeti Dashnor Sula është shprehur kundër, duke e cilësuar si goditje ndaj opozitarizmit.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook