Lidhu me ne

Aktualitet

HISTORIA / Përfundoi studimet për ekonomi-biznes, si u kthye Ervis Martinaj nga biznesmen në gangster

Gazetari investigativ Artan Hoxha tregoi jetën e bosit të lojërave të fatit, Ervis Martinajt dhe si hyri në botën e biznesit.

“Dy motrat dhe vetë Ervis Martinaj kanë përfunduar studimet ekonomi-biznes. Martinaj po ashtu është arsimuar edhe për juridik, ka qenë njeri i shkolluar. Kur ka hyrë në biznes, babai i tij ka qenë drejtor banke.

Biznesi ishte ngritur nga nëna dhe babai i tij, merreshin me lojërat e fatit, agjencitë e këmbimit valutor etj. Ndryshe nga të tjerët, Martinaj nuk erdhi nga rruga, nuk provoi urinë, diskriminimin.

Vjen nga tjetër fushë, prandaj bëri ato që bëri. Biznesi i lojërave të fatit, biznes joshës dhe vesi kudo në botë, që ndikohen edhe politikani, gjyqtar, polici, etj, qarkullon po ashtu vazhdimisht kesh dhe ti paguan në çdo moment.

Ai hyri në këtë biznes dhe për shkak të lidhjeve politike që kishte, asokohe ishte forca e djathtë në pushtet. Njohja direkte që kishte me familjen Berisha, kjo i dha më shumë akses. Por fuqinë më të madhe, Martinaj e mori pas 2013-ës, kur erdhi në pushtet PS. Sepse e majta nuk e goditi dot edhe pse tentoi.

Pse u bë agresiv Ervis Martinaj, ku mori fuqi dhe u bë i njohur?

Ai kishte biznese të paligjshme në lojërat e fatit, e majta ia bllokoi dhe ai reagoi. Më pas kërcënoi policinë, vrau njerëz dhe më pas bëri marrëveshje. Këtu u fuqizua. U fuqizua aq shumë, saqë kur u mbyllën lojërat e fatit ai kontrollonte mbi 50% të pikave që ishin në territor për lojërat e fatit. Në Shqipëri kishte të deklaruar 16 mijë të punësuar në këtë sistem.

Biznesi i lojërave të fatit i dha atij para kesh, atij i shkonte edhe një politikan, zyrtar, kur ishte në hall. Martinaj ishte shumë i zoti, për të kuptuar dobësitë që kishte tjetri, ndaj u ngjit aq lart. Ka pasur një bllok të llogarive të tij, nuk i shpëtoje dot, sapo merrje detyrën si drejtues policie, të vinte dikush dhe të thoshte: “Paga mujore është kaq nëse dëshiron të bashkëpunosh, mos na dil kundër, mos na prish punë”.

Ai ishte i aftë të kuptonte personat që ishin të dhënë mbas parave, i joshte dhe i kthente në armë të veta kundër shtetit. Problemi i Martinajt ishte, që nga biznesmen u kthye në gangster. Ai është i pari që miksoi biznesin, krimin e organizuar dhe politikën, prandaj u kthye në armik publik, një rrezik jashtëzakonisht i madh”, tha gazetari.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook