Lidhu me ne

Kioske

Në Shqipëri ka vetëm të partive, jo të majtë dhe të djathtë. Tek ne ka autocensurë

Çuçi: Në Shqipëri ka vetëm të partive, jo të majtë dhe të djathtë. Tek ne ka autocensurë

Pedagogia Ornela Çuçi ndan bindjen se në vendin tonë nuk ka ide të majta ose të djathta dhe as të qendrës, por ka parti, ku çfarëdo që thotë partia, duhet mbrojtur ose jo.Edhe nëse nuk ke interesa ose duhet të jesh me njërin, ose me tjetrin. Nëse shkon në ujërat e qeverisë o sa mirë, nëse shkon në ujërat e opozitës o sa mirë prapë.

Në Shqipëri duhet të jesh o këtej o andej. Paçka se në Shqipëri nuk ka të majtë ose të djathë, por marrin ca ide.

Unë kam dalë në televizion për herë të parë për importin e mbetjeve, e kisha studiuar dhe kisha dalë në konkluzion se Shqipëria nuk ka mbetje dhe nëse nuk importojmë nuk mund të riciklojmë dhe këto tonat, këto ishin gjetjet e mia në doktoraturë.

Kur unë dola dhe fola u cilësova direkt e majtë, por unë njësoj kam menduar dhe në qeverinë e djathtë.

Ka qenë importi i mbetjeve, nuk ka lidhje me inceneratorët.

Në një intervistë për emisionin “Bilardo” në MCN TV, ajo tha se nuk mendon se nuk ka tender që nuk mund të gjesh gabime qoftë nga padija, qoftë nga interesat.

Sipas saj duke nisur nga mënyra si është organizuar, se i kemi marrë shumë lehtë, çdo gjëje që ti hysh në shtetin shqiptar mund t’i gjesh gabime.Ti nuk mund të pretendosh që i gjithë komisioni prej shumë njerëzish kanë marrë lekë.

Paragjykimi i sistemit për shkak të kësaj e ka sjellë edhe sot Shqipërinë në një mos menaxhim rrënjësor të të gjithë sistemit të mbetjeve. Se mbetjet menaxhohen me sistem.

Mendoj se jemi pranë një kolapsi të menaxhimit të mbetjeve. Nuk është mirë që nuk kemi incenerim.

Vjet ka rënë disa herë zjarr në landfillin e Vlorës, edhe nëse nuk e vë njeri, mbetjet në landfill janë shumë vështirë të menaxhohen, kanë shumë gaz metan dhe çdo ndezje nga më të vogla përbën reaksion.

Ka që në janar që qeveria ka miratuar një VKM për bërjen e Agjencisë së Mbetjeve, se dikujt duhet ti ngarkohet kjo. Nuk e ka asnjëra nga ministritë aktualisht.

Është bërë me VKM një Agjenci për Menaxhimin e Mbetjeve, sot nuk kemi ende një drejtor. Unë nuk do e pranoja një post të tillë.

Besoj se në këtë moment që jam nuk do e guxoja më e administratën publike, se kuptova se ajo që më ka munguar më shumë është liria dhe nuk mund ta sakrifikoj prapë.

Nuk është censurë që ta bën dikush, është autocensurë për shkak të pozicionit.

Është më tepër respekt për pozicionin që ke për shkak të publikut. Janë diku te 5000 inxhinierë mjedisi të licencuar, por unë isha zëvendësministre.

Mu dha mundësia për të përfaqësuar vendin tim në çdo vend të botës.

Dhe kur thua se ne vend kaq i vogël kemi marrë këtë masë drastike për të ruajtur mjedisin, nuk ka krenari më të madhe.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook