Lidhu me ne

Mix

A mund të hanë foshnjat domate?

A mund të hanë foshnjat domate?

Në kohën kur fëmija juaj të arrijë në një farë moshe, askush nuk do të habitet nëse disa nga ushqimet e tij të preferuara përfshijnë domate. Pica, spageti dhe patate të skuqura me ketchup janë të gjitha kënaqësitë e sigurta të fëmijëve.

Disa nga përfitimet ushqyese të domateve për foshnjat:

Për foshnjat, domatet ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Ato janë:

E pasur me vitaminë C. Domatet janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C.

E pasur me provitaminë A. Shtoni provitaminë A në përzierjen mbresëlënëse të mikronutrientëve të domateve.  Një domate mesatare e freskët përmban 51 mikrogramë (mcg). Kjo lëndë ushqyese nxit komunikimin dhe rritjen qelizore, zhvillimin e shikimit dhe funksionin imunitar.

I mbushur me antioksidantë. Nëse keni lexuar ndonjëherë një etiketë ketchup, me siguri keni dëgjuar për likopenin, antioksidantin fuqizues të domateve. Likopeni ndihmon në mbrojtjen kundër dëmtimit të krijuar nga radikalet e lira, duke reduktuar stresin oksidativ në trup.

Të dobishme për hidratim. E dini se domatet janë të lëngshme, por sa të lëngshme? Domatja mesatare përmban 94 për qind ujë . Nëse foshnja po lufton me kapsllëk ose verdhëz, lëngjet shtesë nga domatet mund të ndihmojnë.

Ndërtojnë kocka më të forta. Vitamina K gjendet me bollëk në domate dhe ato janë thelbësore për të ndihmuar në ndërtimin e kockave tek një foshnjë me kalimin e kohës.

MË TEPËR

Mix3 minuta më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 minuta më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix13 minuta më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix15 minuta më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix29 minuta më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix2 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix2 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix2 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix2 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix2 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook