Lidhu me ne

Mix

Si të reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme

Si të reduktojmë kripën në dietën tonë të

Pra, si mund ta reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme?

Kufizoni kripën e shtuar në ushqim: Mundohuni të zvogëloni gradualisht sasinë e kripës që shtoni në gatimin tuaj. Mund të duket e vështirë në fillim, por nëse këmbëngulni, do të shihni se si do të mësoheni përfundimisht me të, aq sa do t’ju “shqetësojë” të konsumoni ndonjë ushqim veçanërisht të kripur. Përveç kësaj, mos harroni se në vend të kripës, mund të përdorni limon dhe kombinime të ndryshme barishtesh dhe erëzash për t’i dhënë shije pjatave tuaja.

Shmangni konsumimin e shpeshtë të ushqimeve me përmbajtje të lartë kripe: Këto përfshijnë djathëra të kripur, mish të pjekur, produkte të përpunuara të mishit, ushqime të konservuara dhe të kripura, ullinj, perime turshi, supa të gatshme, pasta të kripura, ushqime të kripura (p.sh. patate të skuqura, karkaleca, krikera ), arra të kripura dhe ushqime të gatshme ose ushqime të shpejta.

Kushtojini vëmendje burimeve “të fshehura” të kripës: Është e rëndësishme të dini se shumë ushqime që konsumojmë çdo ditë mund të përmbajnë kripë të mjaftueshme, edhe nëse nuk “u duket”. Këtu përfshihen llojet e ndryshme të bukës standarde, si buka e thekur, drithërat, salcat e gatshme, lëngjet dhe kubikët që përdorim në gatim, si dhe qumështi i konservuar/natrium.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook