Lidhu me ne

Mix

5 super ushqime kundër plakjes!

5 super ushqime kundër plakjes!

Ka disa super ushqime super kundër plakjes. Dhe konsumimi i tyre me një frekuencë të caktuar në një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar është një strategji e shkëlqyer për të luftuar të gjitha ato procese që favorizojnë, për shembull, stresin oksidativ dhe prodhimin e radikaleve të lira dhe parandalojnë sëmundjet dhe çrregullimet e llojeve të ndryshme, rreziku i të cilave rritet gjithnjë e më shumë.

5 super ushqime kundër plakjes!

Që të plakeni mirë dhe ta bëni këtë në mënyrë të shëndetshme, duhet të hani mirë. Miratimi i një diete të ekuilibruar që përfshin ushqime të pasura me lëndë ushqyese, si frutat, perimet, drithërat, proteinat pa yndyrë dhe yndyrat e shëndetshme, është shoqëruar në studime të shumta me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kronike dhe shëndet më të mirë të përgjithshëm.

Çfarë duhet të hani për të mos u plakur?

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë një frut i pasur me flavonoide, polifenole me veprim antioksidues që kanë një veprim të shkëlqyer kundër plakjes. Ato luftojnë radikalet e lira dhe stresin oksidativ. Ato garantojnë gjithashtu një sasi të mirë të vitaminës C, e cila nxit përthithjen e kalciumit, thelbësor për shëndetin e kockave dhe për parandalimin e çrregullimeve kryesore që lidhen me plakjen, siç është osteoporoza.

Mollët

Mollët janë gjithashtu ndër ushqimet super kundër plakjes. Mollët janë veçanërisht të dobishme për shëndetin e zemrës për shkak të vetive të tyre kardioprotektive për shkak të pasurisë së antioksidantëve duke përfshirë acidet fenolike dhe polifenolet.

Vezë

Vezët janë burim i proteinave me vlerë të lartë biologjike dhe acideve yndyrore esenciale, të çmuara përkatësisht për mbajtjen e muskujve dhe trurit të shëndetshëm. Ato garantojnë gjithashtu selenin dhe zinkun, dy minerale me veprim antioksidues.

5 super ushqime kundër plakjes!

Qiqrat

Qiqrat janë gjithashtu ushqime super kundër plakjes. Konsumimi në përgjithësi lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve dhe çrregullimeve që ndikojnë në cilësinë e plakjes. Nga problemet kardiovaskulare te diabeti i tipit 2. Merita nuk është vetëm e pranisë së fibrave, por edhe e niseshtesë, duke përfshirë amilozën, të cilat përthithen ngadalë, duke kundërshtuar majat e glicemisë. Ndryshe nga burimet e proteinave me origjinë shtazore, ato janë shumë të ulëta në yndyrë.

MË TEPËR

Radar13 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet13 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar13 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore13 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore16 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar16 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook