Lidhu me ne

Kryesore

Sigurisht që Rama do të kërkonte një mandat të tretë

Klementin Mile

Sigurisht që Rama do të kërkonte një mandat të tretë. Pak rëndësi ka nëse ky do të jetë një mandat që do të rrijë mbi shpatullat e socialistëve apo do të ulet në prehrin e rilindësve. Të gjithë ata opozitarë që kanë thënë lart e poshtë se Rama do ta lëshojë pushtetin, se Rama ka bërë marrëveshje me Bashën për rrotacionin, duhet ta pranojnë naivitetin e analizës politike të tyre. Përveç gabimit të naivitetit, ata bëjnë edhe fajin e aludimeve elektoralisht të papranueshme për kryetarin e tyre Basha, si “njeri që pret ta marrë pushtetin në tavolinë”.

Rama e bëri të qartë publikisht se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga pushteti, as ai as Partia Socialiste. Ai përcaktoi drejtuesit politikë të qarqeve dhe, prej asaj liste, nuk vihet re ndonjë shenjë dorëzimi apo tërheqje. Përkundrazi. Ata që Gazmend Bardhi i quajti “hajdutët e vjetër” janë në fakt shenjë e qartë se Rama nuk ka ndërmend të pranojë ndonjë rrotacion pushteti. Logjikat opozitare se Rama duhet ta pranojë rrotacionin sepse i bëri 8 vite, ose sepse e rrënoi vendin, ose sepse e kanë braktisur të gjithë mbështetësit e fuqishëm, ose sepse nuk ka asnjë ide qeverisëse për ta nxjerrë vendin nga kolapsi, ose sepse është lodhur dhe konsumuar nga qeverisja, të gjitha këto janë thjesht naive dhe, nga pikëpamja e mobilizimit opozitar, të dëmshme.

Duke kërkuar mandatin e tretë, Rama në fakt po i bën nder opozitës, duke e zgjuar nga gjumi i thellë i ëndërrimeve ku pushteti vjen duke pritur. Apo edhe vetëm duke denoncuar, çka është një formë tjetër pritjeje për të shtyrë kohën në opozitë, por që nuk të sjell në pushtet. Denoncimi, sigurisht, është i domosdoshëm për një opozitë. Por ai është i pamjaftueshëm në rrugën drejt pushtetit. Përveç denoncimit, opozitës i duhet të punojë më tepër për fuqizimin e saj si opozitë, përmes organizimeve më të efektshme të burimeve të brendshme dhe përmes rrjetëzimeve me individë e grupe jashtë anëtarësisë partiake. Dhe së treti, opozita duhet të paraqesë qartë dhe konkretisht alternativën e saj, ekzistencën e së cilës Rama e mohoi, duke i ftuar shqiptarët të mos e marrin në konsideratë fare opozitën si alternativë.

E vërteta është se alternativa opozitare është thelbësore për zhvillimin e ardhshëm të vendit. Pa këtë alternativë do të na duhet të vazhdojmë të lëpijmë tenxheret e tiganët dhe të flasim pa sens e referencë për timonë, kazanë e tepsi që duhen çuar për skrap. Por është gjithashtu e vërtetë që alternativës opozitare i mungon edhe qartësia edhe konkretësia. Qartësia i mungon sepse programi opozitar nuk është shpalosur ende për të gjitha fushat e rëndësishme të shoqërisë, edhe pse herë pas here ka patur reagime të opozitës për çështje nga më të ndryshmet. Gjithashtu alternativa opozitare ka nevojë për konkretësi, çka vjen prej referimit të çështjeve të programit. E kjo mund të bëhet duke e përcaktuar sa më shpejt ekipin që do të marrë përsipër qeverisjen e ardhshme të vendit. Opozita e bashkuar, mbi të gjitha, mund të tregohet e tillë në vendimmarrjen efektive për emrat e ministrave të qeverisë PD-LSI në 2021. Dhe së fundi, që alternativa opozitare të zhvillohet në nivelin që e kërkon gjendja politike e vendit, përveç avancimit të programit dhe të ekipit, opozita duhet të artikulojë edhe një vizion, një mesazh madhor në mos për të gjithë, atëherë së paku për shumicën e shqiptarëve, i cili do t’u rikthejë shpresën dhe do të ndalë hemorragjinë e braktisjes së vendit. /Gazeta Liberale

Me teper

Kryesore2 orë më herët

Vendimi final – 118 milionë euro Becchettit për një ‘shaka’ të Edi Ramës. Dasma e Veliajt…

Në fund të korrikut është ezauruar edhe seanca e fundit, në një përpjekje të qeverisë shqiptare për të vonuar zbatimin...

Kryesore2 ditë më herët

Urrejtja për Berishën nuk mund të përligjë diktaturën e Ramës

Nga Elona Caslli Kundrejt përjashtimit të Berishës nga parlamenti ka reagime të ndryshme. Ka një kategori njerëzish që e urrejnë...

Kioske2 ditë më herët

Nga Edison Ypi / Katundi ynë është Pordhopol

Pordha nuk pirdhet dokudo. Pordha pirdhet ku pordha vlerësohet, nderohet. Në mes të katundit. Ku nëse kërcet pordhën e duhur...

Kritike3 ditë më herët

Adi Krasta kritikon Yuri Kim: Madame ambasadore jeni diplomate e dobët, zhvlerësimi juaj është i pandalshëm

Gazetari Adi Krasta ka sulmuar ambasadoren Yuri Kim pas qëndrimit që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të mbajnë...

Kioske3 ditë më herët

Ramën e korruptuar nuk e mund dot korrupsioni i Bashës

Nga Arben Ristani Rama keq qeveris. Këtë shqiptarët e ndjejnë në kurriz çdo ditë. Keq qeverisja ka brenda çdo gjë...

Stil3 ditë më herët

Disa kuriozitete shumë interesante për Rusinë, që ju mund të mos i dini

Çfarë ju vjen në mendje kur mendoni për Rusinë? Tundra? Dëbora? Ndoshta. Ka edhe një tjetër vështrim mbi Rusinë, që...

Kryesore3 ditë më herët

Nikoll Lesi i “lëpihet” Ramës / “James Bond 007” çliron gratë dhe fëmijët nga kampi i ferrit

Gazetari Nikoll Lesi, në disa shkrime të publikuara së fundi në gazetën e tij, duket se nuk po i kursen...

Stil3 ditë më herët

Shenjat e horoskopit që nuk mbajnë dot sekretet

Përpara se t’i besoni dikujt një sekret, sigurohuni që ky i fundit nuk do ta përhapë atë. Lista nuk është...

Kryesore3 ditë më herët

Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder.

Koment nga Ardit Haxhija Shqipëria, vendi ku shërbimi të ofrohet si nder. Fundjava e parë në Shqipëri, gati për të...

Sport3 ditë më herët

Fidel Ylli: Kosova, buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli, është shprehur se institucionet në Shqipëri, duhet duhet t’i kushtojnë më shumë...

Facebook