Lidhu me ne

Gatime

Receta më e mirë e bakllavasë!

Receta më e mirë e bakllavasë!

Bakllavaja është një nga ato ëmbëlsira që tashmë është bërë traditë për Vitin e Ri. Nëse akoma nuk e keni bërë, ju sjellim recetën më të mirë, që do ju shijojë e ëmbëlsojë më shumë se kurrë keto festa.

Përbërësit

1 kg miell

4 të verdha vezësh

1 vezë e plotë

Një gotë ujë vaj ulliri

2 filxhanë çaj gjalpë i tretur

1.5 kg arra,

3 gota uji me sheqer për shurupin

2 filxhanë çaji niseshte

Receta më e mirë e bakllavasë!

Përgatitja

Sitim miellin në një tepsi. Hapim një gropë në mes. Hedhim pak kripë, të verdhat e vezëve dhe ujin. Nisim të punojmë brumin me dorë derisa të bëhet një masë kompakte dhe homogjene. E ndajmë në kuleçë të vegjël dhe e lëmë të pushojë përreth një orë. Më pas, nisim të hapim petat një e nga një duke përdorur niseshte në hapjen e shpejtë të tyre. Petët mund t’i hapim një e nga një por edhe 2 ose 3 bashkë, duke hapur pak në fillim kuleçët e duke i vendosur një mbi një e më pas i hapim me petës.

Receta më e mirë e bakllavasë!

Pasi i hapim petët, i lëmë që të thahen pak e më pas i shtrojmë në tepsi. Pasi kemi shtruar gjysmat e petëve hedhim në mes arrat e qëruara e të thërrmuara dhe sipër vendosim sërish gjysmat e tjerave të petave. Në vijim, mbledhim anët e të dyjave shtresave të petëve rreth e rrotull tepsisë. Bëjmë prerjen tipike të bakllavasë në formën e rombeve, sipër hedhim gjalpin e tretur në mënyrë të njëtrajtshme. E fusim në furrën e parangrohur dhe e pjekim derisa bakllavaja të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë. Më pas përgatisim, sherbetin, i cili duhet të hidhet i nxehtë ndërsa bakllavaja e ftohtë. Për përgatitjen e sherbetit përdorim 3 gota me sheqer dhe një gotë ujë.

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook