Lidhu me ne

Gatime

Sekretet për një kujtesë e shikim të fortë

Sekretet për një kujtesë e shikim të fortë

Nëse nuk doni të bëni pjesë tek njerëzit që me moshën humbin gradualisht memorien dhe shikimin, ndryshoni mënyrën e të ushqyerit sa jeni në kohë.

Mund ta bëni thjesht me një xhiro në pazar, duke shtuar asortimentet në kuzhinë (disa ndoshta edhe i keni).

Qepë

Shtoni konsumin e qepëve, kot nuk thonë të moshuarit se ato shërojnë sytë. Por jo vetëm. Qepët janë fantastike për të shtuar memorien dhe jetëgjatësinë e trurit. Kështu, shtojini në sallata, lëngje të ndryshme, dhe mundohuni ti konsumoni të gjalla.

Turmenik

Kjo erëz çudibërëse ndër vetitë e saj të shumta lufton ndjeshëm inflamacionin dhe ju shyon përqendrimin dhe memorien.

Përdoreni në gatime, lëngje, kos, etj.

Domatet

Domatet janë perime me veti fantastike. Antioksidantët e tyre ju mbrojnë trurin dhe ndalojnë radikalet e lira.

Rrepat

Rrepat janë të pasura me nitrate natyrale të cilat ndihmojnë në qarkullimin më të mirë të gjakut në tru dhe në të gjithë trupin.

Kungujt

Të pasur me vitaminën B12 dhe folate kjo perime parandalon dëmtimet e trurit dhe të nervave. Piqeni pak ose shtojeni në gjellë. Nuk i humb vlerat.

Boronicat

Boronicat konsiderohen si frutat me përqindjen më të lartë të antioksidantëve. Kështu që sigurohuni të shtoni konsumin e tyre për të reduktuar ndjeshëm dëmtimet në tru.

Çaji jeshil

Konsumi i përditshëm i çajit jeshil, në vend të kafes do të shtojë ndjeshm kapacitenin e memorjes, funksionin e trurit dhe veçanërisht do të rrisë përqendrimin.

Drithërat integrale

Mos shmangni nga dieta juaj drithërat integrale. Konsumi i tyre ju siguron dozën e duhur të fibrave që ju duhen, omega 3 dhe karboidratet.

Vezët

Vezët përmbajnë kolinë një substancë që ndihmon shëndetin e trurit. Kështu që konsumojini sa më shumë dhe për këtë keni shumë mënyra, skuqini, piqini, ziejini.

Arra

Arrat përmbajnë shumë omega 3 dhe do të shtojnë oksigjenin në tru si dhe do të furnizojnë enët e gjakut me përbërësit që ju nevojiten.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë është një ndër ushqimet më të shëndetshme në planet. E mbushur me antioksidantë dhe kafeinë ajo ju rrit ndjeshëm përqendrimin dhe memorien.

Avokado

Avokadot kanë shumë përfitime shëndetësore, kështu që sa më shpejt ti përfshini ato në dietën tuaj aq më mirë. Kur vjen puna tek truri ato përmirësojnë ndjeshëm qarkullimin e gjakut dhe furnizojnë me oksigjen.

Rozmarina

E fundit por jo më pak e rëndësishmja. Kjo erëz do tju ndihmojë të rrisni përqendrimin, të përmirësoni memorien dhe fokusin. Është një ndër erëzat më të nevojshme për trurin.

Publikuar më parë tek nëformë.com.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook