Lidhu me ne

Gatime

Kek me mollë e karamel, ideal për fundjavën

Nga JaMystic 

Kek me mollë e karamel, ideal për fundjavën

Gjithë përbërësit për këtë kek japin kontributin maksimal për një shije të papërsëritshme.
Jamystic do t’ju udhëheqë drejt kësaj shijeje.

Përbërësit:

  • 3 mollë Fuji ose Golden,
  • 120g sheqer,
  • 3 vezë,
  • 100g sheqer pudër,
  • 100g miell,
  • 100g gjalpë fshati( temp ambienti),
  • 1 lugë fryrës keku.

Ndezim furrën në 210 gradë
Në një enë që nuk ngjit hedhim sheqerin 120g dhe 2-3 lugë ujë dhe e lëmë të valojë deri sa te skuqet sheqeri për të formuar një karamel.

Pasi është formuar karameli e hedhim tek ena që do bëjmë ëmbëlsirën dhe e rrëshkasim lëngun deri sa të  mbulojë gjithë shtresën e poshtme të enës
Qërojmë mollët dhe i presim ne feta gjysmë- hëne( trashësia sa një monedhë). I i vendosim në formë luleje mbi karamel.
Në një enë qelqi përziejmë gjalpin,vezët,sheqerin,fryresin,miellin pak lekurë limoni dhe i pëziejmë të gjitha.
E hedhim masën mbi mollët dhe e pjekim në furrë 210 gradë për 30 min.

Jamystic ju këshillon: Në vend të karamelit të bërë vetë mund të përdorni karamel të  gatshëm psh në kutitë e gatshme për krem karamel. Lëreni të ftohet para se t’a zhvendosni nga forma e
kekut. Nqs nuk del ,nxehni pak fundin e enës që të ngrohet karameli.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook