Lidhu me ne

Gatime

Për këtë cheesecake ju duhen vetëm 4 përbërës dhe hapa shumë të thjeshtë!

Për këtë cheesecake ju duhen vetëm 4 përbërës

A njihni dikë që s’e pëlqen cheecake-un? Vështirë të gjesh. Lajmi i mirë është se një variant të tij mund ta bëni vetë në shtëpi me shumë pak përbërës. Do t’ju marrë më pak kohë se ç’mendoni.

4 përbërësit:

– 75 gram biskota të thjeshta me çokollatë, të thyera në copa

– 1 portokall

– 250 g krem djathi, në temperaturë dhomë

– 60 ml (1/4 filxhani) qumësht i kondensuar, i ëmbël

*Shtoni përbërësit në proporcion të drejtë, sipas sasisë që mendoni të gatuani. Sasia më lart shërben për 4 gota të vogla.

Përgatitja:

1. Grini biskotat në thërrime të imëta. Vendosni në enë, tas.

2. Grini imët lëvoren e gjysmës së portokallit. Gjysmën tjetër prijeni hollë për të dekorurar cheesecake-un. Portokallin shtrydheni.

3. Bëni bashkë kremin e djathit, qumështin e kondensuar, lëkurën e portokallit dhe 2 lugë gjelle lëng portokalli – Vendosini në mikser derisa të jetë krijuar një masë e njëtrajtshme.

4. Ndajeni përbërjen në disa gota. Vendosni shtresën me biskota sipër. Pastaj lëkurën e mbetur të portokallit. Vendosini në frigorifer për rreth 1 orë. 

Ju bëftë mirë 🙂

Për këtë cheesecake ju duhen vetëm 4 përbërës

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike43 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet53 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport58 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook