Lidhu me ne

Gatime

3 super ushqimet që forcojnë imunitetin dhe mbajnë larg gripin

3 super ushqimet që forcojnë imunitetin dhe mbajnë larg gripin

Sezoni i gripit dhe i viruseve është duke na sprovuar me shëndetin tonë, ndaj të gjithë duam të bëjmë gjithçka që mundemi për të mos u sëmurur. Larja e duarve dhe gjumi janë një hap i mirë për  mbrojtjen e sistemit tuaj imunitar, por mbi të gjitha nuk duhet të harrojmë dietën.

Ushqimet që janë të mbushura plot me vitamina, minerale, antioksidantë dhe lëndë ushqyese të tjera mund të ndihmojnë në përgatitjen e trupit tuaj për të luftuar bakteret dhe viruset.

Kështu që nëse doni të ulni shanset tuaj për t’u sëmurur, shtoni disa nga këto super ushqime që rritin imunitetin në dietën tuaj.

1.BORONICAT

Një përbërës i quajtur pterostilbene që gjendet tek boronica mund të jetë një lojtar kryesor në forcimin e sistemit tuaj imunitar. Pterostilbeni ndihmon në funksionimin e gjenit CAMP që është linja e parë e mbrojtjes së trupit për të luftuar infeksionin bakterial. Ju duhet vitamina D për të funskionuar, ndaj sigurohuni që po merrni mjaftueshëm, përmes dritës së diellit ose ushqimit.

2.SHAFRAN

Erëza është përdorur me shekuj për të trajtuar infeksionet, por kohët e fundit hulumtimet kanë treguar sesi funksionon: Curcumin, një kimikat që gjendet në shafranin e Indisë, funksionon në membranat e qelizave, duke përmirësuar aftësinë e tyre për të larguar mikrobet infektive.

3.SPINAQI

Është i mbushur me antioksidantë dhe lëndë ushqyese si vitamina E dhe vitamina C që mund të jenë në gjendje të ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë infeksionet.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar3 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime3 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike3 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport3 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook