Lidhu me ne

Kioske

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët?

May be an image of outdoors

Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë në gjenerimin e parave na afatshkurtër – kryesisht ke karburantet, por gjithmonë e më shumë edhe me ndërtime – po blinte një aset që kërkonte aftësi të mëdha menaxhimi.

Stafi i Sheraton kishte kaluar trajnime të vazhdueshme për të mbajtur lart standardin e logos që përfaqësonin. A mund ta bënte këtë edhe një kompani si Kastrati?

E vërteta, siç u duk shpejtë, ishte se Kastrati bleu hotelin jo për ta menaxhuar, por për të ndërtuar. Fitimi i vërtetë ishte trualli pas tij dhe ndërtimi masiv që po planifikohej.

Por atëhere lind pyetja: pse Sheratoni nuk vendosi të bënte një ndërtim të tillë vetë, nga ku mund të gjeneronte fitime shtesë e të rriste vlerën e asetit?

Përgjigja është e thjeshtë, lejet e ndërtimit i përfitojnë vetëm kompanitë e pushtetit. Biles, me shumë gjasa, leja e ndërtimit ishte dakordësuar që para se të kryhej blerja.

Kjo ëshë një histori e përsëritur. Aeroporti i Rinasit pësoi një zgjatje të kontratës koncesionare fill pas shitjes te Kastrati.

Sërish favoret e qeverisë jepen vetëm kur aseti zotërohet nga klientët e saj. Nëse doni të kuptoni si dhe pse ekonomia shqiptare nuk krijon zhvillim dhe mundësi të barabarta, mos shihni më larg se favoret e shumta ndaj Kastrati Group!

Vazhdo leximin

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar3 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime3 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike3 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport3 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook