Lidhu me ne

Temporal

Mbi 80% e shqiptarëve thonë ka korrupsion kudo dhe 44% duan të emigrojnë, sondazhi i IDM-së

Mbi 80% e shqiptarëve thonë ka korrupsion kudo dhe 44% duan të emigrojnë, sondazhi i IDM-së

Mbi 80 % e shqiptarëve mendojnë se korrupsioni është i përhapur në të gjitha nivelet. Kjo është gjetja e sondazhit të opinioni publik, “Besimi në qeverisje 2020”, i kryer nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim.

Sondazhi u krye në periudhën nëntor-dhjetor 2020 në të 61 bashkitë e vendit, në një kampion me 2,500 persona të zgjedhur në mënyrë rastësore. Gjetjet kryesore të sondazhit janë:

86.7% e shqiptarëve raportojnë se korrupsioni i nivelit të ulët është i përhapur, ndërkohë që 84.1% thanë se korrupsioni i nivelit të lartë është i përhapur.

44% e shqiptarëve që duan të largohen drejt një vendi tjetër.

70% e shqiptarëve nuk ndihen të sigurt në jetën e përditshme. Arsyet kryesore për ndjenjën e pasigurisë janë kriminaliteti, shëndetësia pa cilësi e standard, pasiguria e vendit të punës, dhe padrejtësia.

80% e shqiptarëve janë të mendimit se gratë janë po aq të afta sa edhe burrat për të mbajtur çdo post publik.

Një në tre shqiptarë beson se informacioni i dhënë nga media në Shqipëri është i saktë/i vërtetë.

Gjetjet e tjera të sondazhit janë:

Institucionet gjyqësore renditen si më të korruptuara në 2020, ndjekur nga institucionet e kujdesit shëndetësor, organet e zbatimit të ligjit, dhe Parlamenti.

Organizatat ndërkombëtare, si NATO, OKB dhe BE, renditen si institucionet më të besuara. Dhe se ato i kërkojnë llogari qeverisë shumë më tepër se institucionet vendase.

7 në 10 shqiptarë nuk kanë besim në ndjekjen penale të rasteve të korrupsionit të nivelit të lartë.

Përqindja e shqiptarëve që raportojnë se kanë paguar ryshfet për të marrë një shërbim nga qeveria qendrore është rritur nga 19% në 2019 në 32% vitin 2020.

Më pak se gjysma e shqiptarëve të anketuar janë të kënaqur me përgjigjen pas tërmetit nga qeveria qendrore (38%) dhe qeveria vendore (38%).

Institucionet fetare (69.8%) janë institucionet më të besuara në vend për shqiptarët, pasuar nga institucionet arsimore (54.1%), forcat e armatosura (54%) dhe organizatat e shoqërisë civile (52.6%).

Televizioni (58%) mbetet burimi mediatik më popullor për marrjen e të rejave më të fundit për aktualitetin.

Shumica e shqiptarëve të anketuar i perceptojnë qeverinë qendrore (64.3%) dhe bashkitë (62.2%) si jo transparente, edhe pse krahasuar me vitin 2019, perceptimi për transparencën në nivelin qendror dhe vendor të qeverisjes është rritur me 1 p.p. dhe 2 p.p. përkatësisht.

Shqiptarët e anketuar priren të besojnë se mekanizmi më efikas i llogaridhënies në vend është Kontrolli i Lartë i Shtetit (60.7%), i ndjekur nga media (52.8%), Parlamenti (48.1%), shoqëria civile (44.8) dhe Avokati i Popullit (44.3%).

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar3 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook