Lidhu me ne

Gatime

Si të përgatisim çaj finoku ?

Çaji me farat e finokut/ Arsyet pse duhet ta provoni menjëherë

Finoku ka një shije unike dhe e gjithë bima, nga rrënja tek lulet , mund të përdoret në gatim. Farat zakonisht thahen për t’u përdorur si erëza ose për t’u bërë çaj.

Çaji i finokut është një pije e cila preferohet të konsumohet pas darkës, sepse mund të ndihmojë me tretjen. Por gjithashtu mund t’ju ndihmojë për të humbur peshë dhe në përmirësimin e prodhimit të qumështit të gjirit. Më poshtë keni disa nga arsyet se pse duhet ta provoni këtë çaj dhe pse jo ta bëni pjesë të regjimit tuaj ushqimor.

Ndihmon Në Ushqyerjen Me Gji
Ky çaj mund të jetë një shtesë e dobishme për prindërit dhe foshnjet e uritura. Ai përmban një fitoestrogjen të quajtur anetol, i cili mund të ndihmojë në rritjen e prodhimit të qumështit të gjirit dhe të rezultojë në rritje të peshës tek foshnjet.

Ndihmon Për Të Humbur Peshë
Një studim i vitit 2015, zbuloi se njerëzit që konsumonin çaj me finok para vaktit, raportuan se kishin më pak uri, konsumonin më pak ushqim dhe ndiheshin më të ngopur sesa ata që nuk e përdornin këtë lloj çaji. Pra, konsumimi i këtij çaji mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbajtur larg urinë dhe si pasojë mund të reduktojë peshën.

Ndihmon Me Tretjen
Çaji me këro fara përdoret rregullisht për të ndihmuar me tretjen e ushqimit. Ka edhe disa prova që çaji me finok me të vërtetë që mund t’ju ndihmojë në rast se vuani nga kapsllëku, veçanërisht në situata të vështira si pas operacionit.

Ka Efekt Qetësues Tek Foshnjet
Çaji me farat e finokut mund të ndihmojë për të qetësuar foshnjat nga dhimbja e barkut, e cila shoqërohet nga e qara. Shkaku i saktë i dhimbjeve të barkut nuk dihet, por mund të jetë për shkak të problemeve të vogla dhe përbërësit aktivë tek finoku mund të ndihmojnë për ti qetësuar foshnjet. Por bisedoni me pediatrin e foshnjës tuaj para se të filloni të shtoni këtë çaj në shishet e tyre. Foshnjet kanë stomak jashtëzakonisht të ndjeshëm, të paktën në muajt e parë .

Si Ta Përgatisni Çajin me Farat e Finokut
Ju mund të blini çaj me finok në dyqan, në formën e qeseve të çajit ose pluhurit, por mund ta përgatisni edhe nga farat e finokut. Nëse jeni duke përdorur farat e finokut, do të duhet t’i shtypni ato para se të bëni çaj, në mënyrë që farat të çlirojnë vetitë e tyre shëruese. Për të përgatiur këtë çaj, mjafton të shtoni një lugë gjelle me farat e shtypura të finokut në një enë me ujë të valuar dhe t’i lini për disa minuta para se ta konsumoni./AgroWeb

Lëngu Magjik i Finokut – Si ta Përgatisni Kurën Për Tretjen e Mirë

nga AgroWeb

Një zhardhok mesatar (sa një grusht) do të gjenerojë deri në 120 mililitra lëng. Ky racion mjafton për të marrë sasi të nevojshme ushqyesish nga finoku. Foto:Flickr

Lëngu i finokut është i pasur me vlera ushqimore dhe është përdorur kryesisht në vendet e Mesdheut dhe së fundmi edhe në Shqipëri, jo vetëm si përbërës ushqimor por edhe si kurë mjekësore

Kjo bimë e famshme lufton bakteret dhe forcon sistemin imunitar. Për më tepër, të dhënat shkencore sugjerojnë se finoku ndihmon kundër anemisë dhe mostretjes.

Lëngu i finokut kombinohet mjaft mirë me lëngje të frutave dhe perimeve të tjera dhe shija e spikatur i jep nuanca thuajse ekzotike çdo lëngu tjetër.

Finokun mund ta gjeni në çdo treg të Shqipërisë, por periudha më e mirë për ta blerë është gjatë verës dhe vjeshtës.

Servirja

Në varësi të madhësisë së shtrydhëses, ju do të keni mundësi ta shtrydhni zhardhokun të plotë ose ta copëtoni.

Një zhardhok mesatar (sa një grusht) do të gjenerojë deri në 120 mililitra lëng. Ky racion mjafton për të marrë sasi të nevojshme ushqyesish nga finoku.

Lëngun e finokut mund ta pini të plotë ose ta përzieni më lëngje të tjera.

Kombinimet më të famshme përfshijnë ato me mollë dhe xhenxhefil, karrotë dhe panxhar, kastravec, limon jeshil dhe mjaltë, portokall dhe selino ose me çdo lloj fruti dhe perime tjetër që ju pëlqen.

Lëngu i finokut është një bazë ideale për lëngjet e plota të frutave dhe perimeve, ndaj atë mund ta shtoni në mikser së bashku me lëngun e portokallit, luleshtrydhet dhe bananet për të prodhuar një lëng fantastik dhe të freskët.

Lëngu i Finokut, Mollës, Karrotës dhe Xhenxhefilit

Përbërësit për 2 persona
360 ml ose një gotë e gjysmë lëng molle
1 lugë gjelle me lëng limoni
1 portokall i qëruar dhe i ndarë në gjysmë
1 lugë gjelle me xhenxhefil të freskët
2 karrota të ndara në gjysmë
90 gramë ose një filxhan çaji finok të prerë në copa
1 mollë, të qëruar, pastruar nga farat dhe të ndarë në copa të vogla
260 gramë me kubikë akulli

Udhëzimet
Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përzijeni deri sa lëngu të jetë i njëtrajtshëm, një deri dy minuta dhe pijeni të freskët.

Mund ta ruani per pak ditë në frigorifer, nëse bëni sasi më të madhe/AgroWeb.org

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike58 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook