Lidhu me ne

Gatime

Si të përgatisim trileçe në shtëpi?

Si të përgatisim trileçe në shtëpi?

Trileçja ka pikërisht këtë emër sepse përbëhet nga tri lloje qumështi: qumësht i kondensuar, qumësht i avulluar dhe krem i trashë.

Përbërësit për të përgatitur trileçe:

Për brumin:

 • 6 vezë;
 • 300 g sheqer;
 • 1 pako vanilje;
 • 300 g miell;
 • 1 pako sodë;
 • 300 g krem karamel.
 • Mbështjellja e qumështit:
 • 1 litër qumësht (3.5% yndyrë);
 • 750 ml krem;
 • 250 ml qumësht kafeje (10% yndyrë).

Përgatitja e trileçes:

 • Rrihni të bardhat e vezëve me sheqer derisa të formojnë krem, shtoni të verdhat e vezëve një nga një dhe vazhdoni t’i përzieni për t’i njëtrajtësuar.
 • Shtoni miellin së bashku me sodën dhe vazhdoni përzierjen.
 • Derdheni përzierjen në një tavë të pluhrosur me miell dhe gjalpë.
 • Vendoseni të piqet në furrën e parangrohur në 200 gradë Celsius për 10 minuta, pastaj ulni temperaturën në 180 gradë Celsius dhe piqeni për 20 minuta.
 • Lëreni të ftohet (por jo shumë, duhet të jetë e vakët). Ndërkohë përzieni të gjitha llojet e qumështit.
 • Hiqeni tortën nga tepsia dhe hidhni aty gjysmën e qumështit. Pastaj vendosni tortën në tepsi sërish dhe derdhni mbi të qumështin e mbetur.
 • Lëreni të thithë qumështin rreth 2 orë. Pastaj priteni në katrorë, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer për disa orë që të ftohet mirë.

Nëse dëshironi të përgatisni karamel të bërë në shtëpi, ja receta:

Përbërësit:

 • 200 g sheqer;
 • 2 lugë ujë;
 • 200 ml krem qumështi;
 • 20 g gjalpë;
 • pak kripë.

Përgatitja:

 1. Ngrohni sheqerin dhe ujin në një nxehtësi mesatare derisa sheqeri të shkrihet plotësisht dhe të karamelizohet. Është shumë e rëndësishme të mos shtoni përbërësit e tjerë derisa sheqeri të bëhet i kuqërremtë dhe pa gunga.
 2. Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni gjalpë. Përziejeni, kthejeni në nxehtësi dhe shtoni kremin e ngrohur më parë dhe një majë kripe. Përziejini mirë dhe lëreni të ziejë në nxehtësi mesatare për rreth 5 minuta.
 3. Dendësia dhe ngjyra e karamelit do të varen nga kohëzgjatja e gatimit dhe temperatura e gatimit. Nëse e gatuani më gjatë, do të merrni karamel më të trashë dhe më të errët.

MË TEPËR

Radar1 min më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil5 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil14 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar22 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook