Lidhu me ne

Gatime

Makarona me mish të grirë – Si t’i përgatisni për një darkë plot shije

nga AgroWeb

Makaronat me kima kanë një shije të plotë dhe kombinohen në mënyrë të shkëlqyer me sallatat e freskëta. Foto: Flickr

Padyshim që Italia është atdheu i makaronave. Spaghetti-it e famshme me shijen e tyre tunduese kanë magjepsur gjithë botën. E sigurisht, të gjithë jemi dakord me këtë fakt.

Por fantazia dhe mjeshtëria në kuzhinë i lë gjithmonë një shteg të hapur sfidës.

Receta shqiptare, e përkryer e makaronave me kima është rasti tipik kur shijet e kulinarisë së shteteve të ndryshme sfidojnë njëra-tjetrën.

Shumë vite më parë, përgatitja e makaronave me kima nga amvisat shqiptare sidomos gjatë periudhës së komunizmit dëshmonte mirëqenie.

Ky gatim special ishte ndër më të mirat që ofronin restorantet e asaj kohe, traditë që vijon edhe sot, megjithëse e kombinuar dhe e ndërthurur me recetat italiane.

Makaronat me kima kanë një shije të plotë dhe kombinohen në mënyrë të shkëlqyer me sallatat e freskëta të stinës sidomos sallatat jeshile, spinaq apo rukola.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën e vjetër të traditës shqiptare të makaronave me kima, një mënyrë fantastike për ta përgatitur për gjithë familjen.

Përgatitja e Makaronave me Kima në Shtëpi

Përbërësit

Një pako makarona të gjata

400 gramë mish të grirë

4-5 kokrra domate të pjekura mirë

Një karrotë

Një kokërr qepë

Një thelpi hudhër

Gjysmë gotë me verë të kuqe (sipas preferencës)

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Majdanoz

Djathë kaçkavall i grirë

Përgatitja

Në një tigan të thellë shtojmë vajin e ullirit, qepën e grirë hollë dhe karrotat e grira në kubikë të vegjël.

I kaurdisim derisa të zbuten. Shtojmë hudhrën e grirë hollë bashkë me mishin e grirë dhe vijojmë t’i kaurdisim. Më pas i shuajmë me pak verë të kuqe dhe e lëmë derisa të avullojë. Më pas shtojmë domatet e grira në rende si salcë, shtojmë kripën dhe piperin. I kaurdisim për pak dhe shtojmë 1-2 gota ujë dhe i lëmë të zjejmë derisa salca të bëhet e trashë.

Ndërkohë, në një tenxhere hedhim ujë, kripë dhe disa pika vaj ulliri dhe e vendosim në zjarr që të zjejë.

Në momentin që uji nis të zjejë hedhim makaronat dhe i lëmë të zjejnë për 8-9 minuta.

I heqim nga zjarri, i kalojmë në kullorëse dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur.

I shërbejmë të ngrohta dhe i spërkasim sipër me djathë kaçkavall të grirë. /AgroWeb.org

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë Kreu demokrat, Sali Berisha, gjatë një takimi me anëtarët...

Radar4 orë më herët

Inceneratorët/ Gazetari: Prokuroria nuk ndihet, janë marrë miliona me fatura fiktive

Gazetari Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri ka ngritur disa pyetje në lidhje me skandalin e dy të moshuar të cilët...

Radar4 orë më herët

Si më mashtruan dy personat misteriozë të inceneratorëve (INTERVISTA E PLOTË)

E moshuara Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë ka treguar si ka rënë pre e mashtrimit. Në...

Radar4 orë më herët

Inceneratorët/ Berisha: Mafia Rama-Veliaj krijuan 24 ndërmarrje për të vjedhur buxhetin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi gjatë takimit me FRPD se mafia Rama-Veliaj kanë krijuar 24 ndërmarrje në funksion...

Kioske9 orë më herët

Njeriu i Ri – Nga Edison Ypi

Njeriu i Ri Për të ngrënë i bën Mami. Mendjen ia rrit Babi. Punën ia gjen Miku. Rrogën ia jep...

Stil9 orë më herët

Si të ulni tensionin e lartë me dy metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të...

Stil11 orë më herët

Adele flet për rënien nga pesha: Më ndihmoi me ankthin

Adele ka folur së fundmi për humbjen e saj dramatike të peshës dhe sesi ka ndikuar në problemet e saj...

Stil11 orë më herët

Apple Watch 8, ora e re mund të masë temperaturën

Seria e ardhshme orëve Apple Watch 8, që do të dalë në shtator, do të ketë gjithashtu një sensor që...

Stil13 orë më herët

Pse e kam barkun shumë të fryrë edhe pas lindjes?

Çfarë është diastaza recti? Diastasis recti është ndarja e pjesshme ose e plotë e rectus abdominis, ose muskujt “six pack”...

Stil13 orë më herët

4 arsye pse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej...

Facebook