Lidhu me ne

Gatime

Receta gatimi tradicionale / Pispili me spinaq

NGA ZONJA VJOLLCA
Përbërësit

600 gr miell misri
kripë, pluhur pjekës
500 ml ujë të ngrohtë
1 gotë kos
150 gr djath të bardhë
2 fk vaj ulliri
1 tufë qepë të njoma
600 gr spinaq
1 tufë lëpjetë
2 kokrra vezë
1 tufë koper
1 ½ tufë majdanoz


Përgatitja
Fillimisht lajmë, thajmë spinaqin dhe më pas e shtypim lehtë me pak kripë. Lajmë qepët e njoma dhe kryesisht bishtat i presim me gjatësi 7-8 mm dhe i shtypim mirë me dorë me pak kripë.

Në një tas të madh vendosim miellin e misrit me 1 lugë kafeje kripë, 1 lugë kafeje pluhur pjekës dhe më pas shtojmë qepët e shtypura, 400 – 500 ml ujë të ngrohtë dhe e trazojmë mirë me një lugë druri, shtojmë më pas një gotë kos dhe vazhdojmë përzierjen derisa të shohim që brumi lëshohet pak. Shtojmë më pas djathin e bardhë të thërrmuar me dorë, dy filxhanë kafeje vaj ulliri, spinaqin e shtypur, 2 kokrra vezë dhe në fund erëzat e grira.

Lyejmë tavën me vaj ulliri dhe shtojmë në të brumin e pispilisë, e nivelojmë mirë në tavë dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 35-40 minuta.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar18 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix22 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar23 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix23 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix23 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar23 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook