Lidhu me ne

Gatime

Pispili me Spinaq dhe Qepë të Njoma – Shije Fantastike

nga AgroWeb

Pispili me Spinaq dhe Qepë Të Njoma. Foto: Flickr

Në doni të përgatisni një recetë të shijshme, të shpejtë e të shëndetshme njëkohësisht, provoni pispilinë me spinaq dhe qepë të njoma.

Me shije perfekte dhe ideal për t’u konsumuar në çdo kohë. Shoqërohet me kos apo dhallë të freskët por edhe më sallata të freskëta të stinës.

Përbërësit

1 kg spinaq

1 tufë me qepë të njoma

2 lugë gjelle gjizë ose djathë i bardhë i thërrmuar

Kripë

Nenxhik

3 filxhanë çaji miell misri

Vaj Ulliri

Pastrimi i Spinaqit

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që të pastroni mirë spinaqin.

Një nga detajet më të rëndësishme, kur të nisni pastrimin e spinaqit hapi i parë është largimi i pjesës së bishtave për secilën nga tufat e spinaqit.

Më pas, pastrojini gjethet një e nga një me ujë të vakët. Pasi t’i keni pastruar një nga një. Merrni një tas të madh, mbusheni me ujë të pastër, dhe fusni aty gjethet e spinaq.

Gjethet do të dalin në sipërfaqe dhe mbetjet dhe papastërtitë e dheut do të zbresin në fund të tasit. Lërini rreth 5 minuta aty dhe më pas largojini. Do shihni që në fund të tasin do të jenë mbledhur të gjitha papastërtitë e spinaqit.

Më pas tasin shpëlajeni dhe mbusheni sërish me ujë të pastër, shtoni një lugë çaji sodë buke përzjeheni mirë dhe fusni aty gjethet e spinaqit sërish, uji me sodë do ndihmojë për një pastrim tërësor të spinaqit. Lëreni edhe për 5 minuta në ujë me sodë, e më pas largojini gjethet nga tasi dhe vendosini në një kullorëse (psh makaronash) për t’i shpëlarë për herë të fundit sërish me ujë të vakët.

Përgatitja  

Spinaqin e pastruar grijeni hollë bashkë me qepët e njoma të pastruara gjithashtu e të grira përvëlojini në një enë të madhe me ujë të valuar. Më pas kullojini, shtoni kripë, nenexhikun e grirë hollë, dajthin ose gjizën dhe 3-4 lugë vaj ulliri.

Përzjeini mirë të gjitha bashkë.

Lyeni tepsinë me vaj ulliri ose gjalpë të tretur, hidhni një shtresë nga mielli i misrit, gjysmën e sasisë, lageni me pak ujë ose qumësht dhe kripë derisa të bëhet brumë i trashë.

Përhapet në të gjithë tepsinë.

Më pas shtrohet mbushja me spinaq dhe përsëri shtresa tjetër me miell misri laget me kripë, ujë ose qumësht  spërkatet me vaj ulliri dhe pak gjalpë të freskët dhe futet të piqet në furrë derisa sipërfaqja e tij të bëhet e kuqërremtë./AgroWeb.org

MË TEPËR

Radar6 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil10 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil19 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar27 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook