Lidhu me ne

Aktualitet

“Unë fitova”/ Becchetti shfaqet në një poster gjigand, në mes të Romës, “shpall” fitoren ndaj Shqipërisë


Biznesmeni italian Francesco Becchetti, i cili ka fituar përfundimisht betejën në arbitrazh ndaj Shqipërisë dhe pret të marrë shifrën e jashtëzakonshme, prej 110 milionë euro nga shteti shqiptar, dëshiron që të gjithë të dinë se ai ka fituar.

Biznesmeni italian ka krijuar një faqe online, nën moton “parlo io”, ose në shqip “flas unë”,  ku shpjegohen detaje nga gjyqi që ka fituar.

Posteri është vendosur edhe në një ‘billboard’,  në Piazza di Spagna në Romë, një zonë e frekuentuar shumë edhe nga turistët e huaj.

‘Unë quhem Francesco Becchetti. Unë kam luftuar kundër persekutimit politik të të paktën një qeverie. Une fitova!‘shkruhet në posterin gjigand, në të cilin shfaqet portreti i biznesmenit.

Shqipëria  e humbi përfundimisht gjyqin me Becchettin dhe një nga provat e përdorura gjatë procesit, ishte deklarata që Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, Engjëll Agaçi i kisht bërë biznesmenit, gjatë një takimi në restorant. Në vendimin e arbitrazhit thuhet se, Agaçi, e ka kërcënuar Becchettin duke i thënë se “nuk është ide e mirë t’i bësh opozitë shtetit” dhe e ka këshilluar të flasë me Enkelejd Jotin, në atë kohë drejtor i Top Channel, që ishte televizion konkurent me televizionin “Agon” të Becchettit.

Lidhur me bisedën kërcënuese të Agaçit ndaj Becchetit, kryeministri Rama, gjatë një interviste televizive, nuk e mohoi që ka ndodhur, por tha se biseda është nxjerrë nga konteksti, duke e mbrojtur sekretarin e tij të përgjithshëm.

I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” nga Ylli Rakipi në MCN TV, pak para zgjedhjeve të 25 prillit, Rama e pranoi se gjyqi ndaj Becchetit është humbur, por tha se biznesmeni italian nuk do të marrë asnjë para nga Shqipëria, deklaratë kjo që kryeministri ende nuk e ka sqaruar. Nuk dihet nëse bëhet fjalë thjesht për një deklaratë elektorale, në prag të zgjedhjeve, apo Shqipëria ka një strategji konkrete për ta penguar Becchetin të marrë paratë që ka fituar në arbitrazh.

RamaËshtë temë e rëndësishme, sepse të gjithë kanë shpresë tek ky marifetçiu në këto zgjedhje duke përdorur këtë gjyq. Ato 110 milionë nuk ka për ti marrë kurrë. Ju them shqiptarëve, që kjo nuk ka mbaruar. Se si, nuk e them dot tani. Mbajeni këtu, ai do të paguajë një për një, dëmet që u ka sjellë shqiptarëve. Jam nga ata që kur them cfarë nuk do të lejojë të ndodhë, nuk e luan topi.

‘Në procedurën e arbitrazhit ndërmjet Francesco Becchetti dhe aplikantë të tjerë është Republika e Shqipërisë’ shkruhet në faqen online të Becchetit.

‘Hetimet penale, të nisura nga prokuroria e Tiranës kundër Agon Channel, ishin një ndërhyrje e qëllimshme në veprimtarinë e Agon Channel, motivuar nga kritikat e Agon Channel ndaj qeverisë Rama, të konsideruara afër konkurrentëve; se Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrit Rama (EA) deklaroi se nëse Francesco Becchetti donte të kuptonte pse investimet e tij ishin nën hetim ai duhet të fliste me një nga konkurrentët dhe se nuk ishte një ide e mirë për të kundërshtuar shtetin ; se kishte të meta thelbësore në themel të akuzave mbi të cilat ishin bazuar hetimet penale; se investimet e Francesco Becchetti ishin shpronësuar në kundërshtim me nenin 5 të Traktatit Bilateral për Promovimin dhe Mbrojtjen e Investimeve midis Itali – Shqipëri”. 

Sipas vendimit të marrë në gjykatën ndërkombëtare në çështjen ‘Beccheti’ kundër Shqipërisë, vendi ynë duhet t’i paguajë 110 milionë euro biznesmenit.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook