Lidhu me ne

Gatime

A na shëndosh akullorja? Jo, nëse ndiqni këto këshilla

Here's the inside scoop: Sunday is National Ice Cream Day

Në verë, një akullore është perfekte për një vakt të lehtë, për pas darke dhe gjithashtu për mëngjes, me pak fjalë, gjithmonë na përshtatet vërtet.

Në fakt, thuhet se akullorja nuk është mik i dietës, por sot do të përpiqemi ta hedhim poshtë këtë teori, duke shpjeguar se nëse hahet në një mënyrë të caktuar, edhe akullorja mund të jetë pjesë e dietës që është provë e kilogramëve të tepërt.

Më shumë se një këshillë e vetme, ajo që ne do të ilustrojmë janë një seri indikacionesh për të ndjekur, inputet e vogla që, nëse merren në konsideratë të duhur, do të zvogëlojnë marrjen e kalorive të akullores tonë të dashur.

Pra, le të zbulojmë së bashku këto rregulla të arta:

Sasia e duhur – Duke marrë parasysh që 100 g akullore me fruta përmban rreth 200 Kcal, të cilat më pas mund të arrijnë deri në 300 në akullore ose kremra me fruta të thata, do të kuptoni se si ngrënia e akullores çdo ditë sigurisht nuk është një mënyrë e zbatueshme. Dy ose tre topa disa herë në javë duhet të jenë shuma ideale.

Koha më e mirë për të ngrënë akullore – Të dish të zgjedhësh kohën e duhur gjithashtu ndihmon. Ekspertët rekomandojnë gjysmë dite, duke na lënë kështu kohë ta heqim atë. Kini parasysh sidoqoftë: akullorja nuk është një zëvendësim për drekën pasi kurrë nuk mund të përkufizohet si një vakt i plotë.

Ne preferojmë akulloren e paketuar – Në fakt duhet të kujtojmë që akulloret e paketuara janë të pasura me aditivë, yndyrna të hidrogjenizuara, ngjyra etj. Të gjitha gjërat që patjetër do të duhet të shmangen më mirë.

Duke bërë këto indikacione, ne do të jemi gati të shijojmë një akullore të këndshme në relaksim të plotë. Mundohuni t’i ndiqni ato dhe nuk do të pendoheni.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook