Lidhu me ne

Gatime

Ushqimet që ngadalësojnë plakjen

World Food Day 2019: encouraging healthy diets for a #zerohunger world - On  Medicine

Edhe pse nuk mund ta ndalojmë procesin e plakjes, përsëri ne mund të mësojmë se si të trajtojmë trupin tonë gjatë këtij procesi.

Lëndët ushqyese që i japim trupit tonë ndërsa plakemi do të jenë një nga mënyrat më të mira të kujdesit për veten, shkruan Eatthis.

Por si mund cilat ushqime janë më të dobishmet kur bëhet fjalë për të procesin e plakjes?

1 Avokado

Për ata që kërkojnë të plaken mirë, avokadot mund të jenë një shtesë e dobishme. Dietologia Laura Burak thotë se avokadot janë një pjesë e domosdoshme e jetës së saj të përditshme. “Të pasura me yndyrna dhe fibra të shëndetshme për zemrën, vitaminat B, kalium dhe vitaminat A, C, E dhe K, avokadot nuk janë vetëm të dobishme për të na mbrojtur nga procesi i pashmangshëm i plakjes, por ato janë gjithashtu të shijshme”

Kur bëhet fjalë për të ruajtur lëkurën me shkëlqim, Melissa Mitri thotë që avokadot janë një burim i besueshëm.

2 Peshk i yndyrshëm

Lloje të caktuara peshqish me shumë acide yndyrore omega-3, të tilla si salmoni, merluci dhe harenga, janë provuar se ndihmojnë në inflamacionin e plakjes së lëkurës, si dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes Alzheimer.

Hulumtimet tregojnë se peshku yndyror ka aftësinë të ngadalësojë dhe nganjëherë të parandalojë simptomat e Sëmundjes Alzheimer tek pacientët e plakur.

3 Boronicat

Tani e dimë që vitamina A, e cila gjithashtu gjendet në avokado, mund të ndihmojë lëkurën tonë të mbajë elasticitetin dhe të luftojë kundër inflamacionit. “Boronicat janë një burim i pasur vitaminash A dhe C, të cilat mund të zvogëlojnë inflamacionin që mund të çojë në dëmtim të lëkurës dhe plakje”, thotë Mitri.

Boronicat, së bashku me luleshtrydhet, manaferrat dhe mjedrat, kanë antioksidantë dhe përbërje bioaktive, duke i bërë ato superushqime tepër të fuqishme për të luftuar plakjen

4 Zarzavate me gjethe

Zarzavatet me gjethe si lakra jeshile ose spinaqi janë gjithashtu të njohura që ndihmojnë në ngadalësimin e plakjes tek njerëzit mbi 50 vjeç. Sipas Marie Ruggles ushqimet që sigurojnë nivele të larta lëndësh ushqyese dhe përbërës anti-inflamatorë janë kundër plakjes sepse këto përbërje mbrojnë qelizat dhe ADN-në tonë.

5 Vaj ulliri

Vaji i ullirit përbëhet kryesisht nga një acid yndyror i pangopur i quajtur acid oleik, i cili është një nga arsyet e shumta që është një pjesë kaq e rëndësishme e një diete të shëndetshme ndërsa plakemi. “Vaji i ullirit është studiuar në thellësi si një përbërës kryesor i zakonshëm në dietat e Zonave Blu, të cilat janë zonat e botës ku njerëzit jetojnë më gjatë”, thotë Burack.

Ka një arsye pse vaji i ullirit është një shtesë kaq e popullarizuar në rutinat e kujdesit për lëkurën. Sipas Ruggles, një arsye që vaji i ullirit është aq i mirë për lëkurën e plakur është se përbërësit e tij imitojnë disa nga ato në lëkurën tonë.

6 Arra dhe fara

Duke folur për yndyrnat e shëndetshme, arrat janë gjithashtu shtesa të shkëlqyera për një dietë miqësore për plakjen. “Arrat dhe farat janë ushqime bimore të pasura me acide yndyrore omega-3 të shëndetshme në zemër dhe vitaminë E, të cilat mund të jenë të dobishme për të riparuar lëkurën nga dëmtimi kur plakemi,” thotë Burack.

Vitamina E jo vetëm që ndihmon në riparimin e lëkurës sonë dhe në ruajtjen e elasticitetit të saj, por gjithashtu ndihmon shëndetin tonë të përgjithshëm ndërsa plakemi. Është vërtetuar se ndërsa plakemi, ne kemi më shumë inflamacion në trupat tanë. Dhe sipas një studimi francez të vitit 2009 mbi vitaminën  E dhe popullatat e moshuara, është zbuluar se vitamina E zvogëlon këtë inflamacion, përmirëson funksionimin e sistemit tonë imunitar dhe përmirëson metabolizmin tonë ndërsa plakemi.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook