Lidhu me ne

Gatime

E thonë studiuesit/ Arsyet pse nuk duhet të pini ujë me akull

Kur temepraturat janë të larta, për të shuar etjen dhe për tu freskuar një pjesë e madhe e njerëzve konusmojnë ujin e fohtë me akull.

Sigurisht, nuk është vetëm qiellza juaj që përfiton nga pirja e një gote uji me akull gjatë ditëve të nxehta ajo gjithashtu mund të ndihmojë në largimin e dehidrimit dhe mund të ndihmojë në uljen e simptomave të rraskapitjes së nxehtësisë nëse keni qenë në mot të nxehtë për një periudhë të gjatë kohë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Sidoqoftë, studimi sugjeron që mund të ketë disa efekte serioze kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj. Sipas studiuesve këto janë disa efektet negative nëse pini ujë me akull.

Pirja e ujit të akullit mund të rrisë rrezikun e dhimbjeve të kokës.

Shpesh ju ka ndodhur që të vuani nga një dhimbje koke e vazhdueshme dhe ju duhet të gjeni një ambient me temperaturë konstante në vend të pirjes së ujit me akull. Sipas një studimi të vitit 2001 të botuar në revistën “Cephalalgia” , midis një grupi prej 669 grave, 51 raportuan se kishin një dhimbje koke pasi kishin pirë afërsisht 5 gota me ujë akull.

Autorët e studimit shpjeguan se ishte stimuli i ftohjes në qiellzën që ka të ngjarë të ketë shkaktuar këtë efekt.

Njerëzit që përjetojnë migrenë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë këtë efekt.

Ndërsa dhimbjet e kokës mund t’i ndodhin çdokujt, të sëmurët nga migrena mund të kenë më shumë të ngjarë të vuajnë nga efektet e këqija të pirjes së ujit akull sesa ata që nuk preken nga kjo gjendje.

Sipas studimit të Cephalalgia , gratë që kishin vuajtur nga migrena në 12 muaj para periudhës së studimit kishin dy herë më shumë gjasa të shfaqnin një dhimbje koke pas konsumimit të ujit të akullit.

Rritja e konsumit tuaj të përgjithshëm të ujit mund të zvogëlojë prevalencën e dhimbjes së kokës.

Pirja e ujit me akull mund të bëjë që dhimbjet tuaja të kokës të përkeqësohen, por nëse konsumoni ujë me një tempraturë konstante është shumë pozitive për shëndetin tuaj.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook