Lidhu me ne

Gatime

Si të dallojmë mjaltin bio? Live në studion e “Ditë e Re” improvizohet vjelja e mjaltit me makineri tradicionale shqiptare

Si të dallojmë mjaltin bio? Live në studion e "Ditë e

Vjelja e mjaltit është një nga proceset më të rëndësishme tek bleta. Bletërritësi, Denald Gjata, improvizon në studion e “Ditë e Re” në RTV Ora procesin e vjeljes me makineri tradicionale shqiptare.

Kjo është hera e parë që në një studio televizive improvizohet live procesi i vjeljes së mjaltit. 

Bletërritësi shpjegon hapa pas hapi procesin dhe sekretet e vjeljes, duke theksuar se përdorimi i makinerive moderne duhet bërë me kujdes, pasi mjalti mund të digjet.

Si të dallojmë mjaltin bio? Live në studion e "Ditë e

“Me makineritë moderne duhet të kemi  kujdes, pasi shpejtësia e makinerisë mund ta djegë mjaltin, duke marrë një erë jo të këndshme. Mjalti i djegur bëhet shumë i skuqur dhe kur e konsumon të djeg fytin”, thotë bletërritësi për moderatorët Arjola Shehu dhe Arjon Muça.

Vulosja e mjaltit luan rol të rëndësishëm në cilësinë dhe rezistencën e tij.

“Vulosja ndodh kur mjalti është totalisht i pjekur kur poret e kosheres janë të gjitha të mbyllura. Në momentin që mjalti vuloset mirë, ai shkon diku te 100 vite pa u prishur. Kjo është garancia që i jep bleta. Në momentin që poret e kosheres janë të hapura, mjalti prishet për një muaj. Kjo ndodh sepse ka lagështi në mjaltë, gjë që ndikon te thartimi dhe prishja e mjaltit.”

Sa mjalt mund të nxjerrim nga një kornizë/ pite mjalti?

Denald XhafaVaret se sa e vulosur është pitja dhe sa sasi mjalti ka.  Një kornizë që peshon 3.2 kilogramë mund të nxjerrë të paktën 2.5 kilogramë mjaltë.

Si të dallojmë mjaltin bio? Live në studion e "Ditë e

Pse procesi i parë i vlejles ndodh në këtë periudhe të vitit (korrik)?

Denald Xhafa: Ky proces ndodh në këtë periudhë, sepse tani është koha e duhur e grumbullimit të mjaltit nga bletët. Këtë  prodhim mund ta marrim një herë ose dy herë në vit, që bleta e prodhën që nga maji deri në gusht. Qershor, korrik, gusht janë tre muajt e artë për vjeljen e mjaltit. Për qumështin e bletës është një periudhë tjetër.

Si të testojmë nëse mjalti është i mirë?

Denald Xhafa: Marrim një pjatë, vendosim ujë të vakët dhe një lugë mjaltë, i trazojmë. Nëse mjalti bëhet një me ujin, pra nëse lidhet me ujin, atëherë nuk është mjalt cilësor.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook