Lidhu me ne

Gatime

A janë e shëndetshme kokoshkat? Çfarë thonë ekspertët

A janë e shëndetshme kokoshkat? Çfarë thonë ekspertët

Kokoshkat konsiderohen si një meze e lehtë e shëndetshme që mund ta përgatisni në shtëpi për veten tuaj ose për fëmijët tuaj. Shumë prindër e preferojnë atë në vend të vakteve të paketuara, siç janë patatinat. Por a është ai në fund të fundit aq i pafajshëm sa besojmë ne?

Varet nga mënyra se si përgatitet

Nëse e bëni në tenxhere vetëm me vaj dhe jo me gjalpë, atëherë, po, është e shëndetshme. Më konkretisht, një filxhan kokoshka përmban vetëm 30-35 kalori. Prandaj, edhe nëse konsumoni 3-4 gota kokoshka, nuk devijoni nga dieta juaj e shëndetshme ditore. Përmban fibra dhe krijon një ndjenjë të ngopjes midis vakteve, ndërsa ndihmon gjithashtu në tretjen e ushqimit.

Në të njëjtën kohë, është një ushqim i pasur me antioksidantë. Ka polifenole, një lëndë ushqyese që gjendet në shumë fruta dhe perime që luftojnë inflamacionin. Meqenëse frutat dhe shumë perime kanë shumë ujë, ne gjejmë më shumë polifenole në kokoshka pasi ato kanë një formë më të përqendruar.

Cila kokoshka është më e shëndetshme?

Kokoshkat e bëra në prodhuesin special të kokoshkave janë më të shëndetshmet pasi nuk kanë nevojë as për vaj dhe përmbajnë vetëm 1 g yndyrë. Kokoshkat e bëra në një tenxhere me vaj janë alternativa tjetër e shëndetshme dhe zgjidhja më e zakonshme dhe e lehtë për ata që duan të hanë kokoshka. Alternativa më e mirë për të bërë snacks është të zgjidhni vaj ulliri. Kini kujdes të mos e teproni me kripë.

Kokoshkat me aromë gjalpi vijnë të fundit në listë. Nëse ju pëlqen shumë, mund të vendosni një sasi më të vogël gjalpi në kombinim me vaj ulliri për ta bërë më të lehtë snack-un tuaj. Dhe kemi disa lajme të këqija: kokoshkat e filmit që të gjithë i duam janë shumë të pasura me yndyrë, prandaj është më mirë ta hani vetëm në raste të jashtëzakonshme.

A janë të shëndetshme kokoshkat e paketuara?

Për të parë nëse kokoshkat e paketuara janë të shëndetshme, duhet të lexojmë përbërësit e tij. Ne jemi të interesuar se sa kripë dhe sheqer përmbajnë ato por gjithashtu – kryesisht – në çfarë vaji janë përgatitur. Vajrat më të mirë janë vajrat bimorë, siç është vaji i avokados. Nëse thotë se është hidrogjenizuar pjesërisht, atëherë mos e blini. Përfundimisht përmban shumë yndyrna trans.

A është e shëndetshme kokoshkat në fund të fundit? Përgjigjet dietologia Maria Michalopoulou.

Padyshim që zgjedhja më e shëndetshme për kokoshkat është shtëpia pa vaj ulliri. Mund të jetë mirë një mundësi për një meze të lehtë të fëmijës (dhe jo vetëm) me 25 gr. Të 25 gr. kokoshkat (pa vaj ulliri dhe gjalpë) japin 93 kalori, 3 gram fibra dhe 3 gram proteina, duke rezultuar në ngopje të mirë. Nëse kokoshkat gatuhen me vaj ulliri, kaloritë totale varen nga sasia që do të shtohet (1 lugë çaji vaj ulliri i ëmbël jep 45 kalori dhe 5 g yndyrë). Lidhur me kokoshkat nga kinemaja, e cila përmban shumë gjalpë dhe kripë, një paketë e madhe mund të arrijë 600 kalori ndërsa e vogla përkatësisht 250-300.

Prandaj, zgjedhja e kokoshkave shtëpiake është padyshim më e mira, duke i shtuar aromë shtesë me erëza (speca të ëmbël, rigon, etj).

Vazhdo leximin

Me teper

Stil17 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar17 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil17 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil17 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook