Lidhu me ne

Stil

Met Gala 2021/ 6 momentet kyç të këtij eventi

Met Gala, më në fund nisi në New York të hënën në mbrëmje. Ngjarja, e mbajtur zakonisht të hënën e parë në maj, u anulua në vitin 2020 për shkak të pandemisë Covid-19 dhe u riplanifikua këtë vit për të njëjtën arsye.

Ngjarja e vitit 2021 ishte me temën “Pavarësia Amerikane” dhe e moderuar nga këngëtarja Billie Eilish, sportistja Naomi Osaka, aktori Timothée Chalamet dhe poetja Amanda Gorman.

Ngjarja vjetore, e cila është një leksik i modës, këtë vit është më haptazi politike. Duke u ndalur në një përzgjedhje që stilistët kanë bërë për veshjet e artsitëve.

‘Taksoni të pasurit’ i AOC

Në mënyrë tipike, politika e modës është një biznes delikat, me ngjyrë ose model të përdorur për të përcjellë një mesazh. Kështu ndodhi me pjesën e përparme të veshjes së kongresmenes Alexandria Ocasio-Cortez në paraqitjen e saj të parë në Met Gala. Në pjesën e prapme të saj, mesazhi ishte me zë të lartë dhe i qartë: “Taksoni të pasurit” i shtypur me shkronja të theksuara dhe të kuqe.

BENNIFER

Ribashkimi i Jennifer Lopez dhe Ben Affleck ka shkaktuar kënaqësi të konsiderueshme, nostalgjike. E veshur me Ralph Lauren, veshja e Lopez ishte gjithashtu një ngacmim kujtese, me një dekolte të thellë që fshihej në fustanin e saj Versace Oscars dhe një kapelë kauboj që përshatej. Shoqërimi i Lopez me kapele kauboji paraprin Affleck – ajo veshi një të tillë ngjyrë krem në VMA 1998, me Mark Wahlberg në krahë.

Me puthjen e tyre, me maska të vendosura, ata thyen rregullat e përhapjes së Covid, por sapo lane një gjurmë të madhe në historinë e Met Gala

Frank Ocean dhe ‘foshnja e tij’

Frank Ocean solli një kuptim të ri “të të sjellurit fëmijën në një ditë pune”. Një foshnje robotike, koka e të cilit dukej se lëvizte me dëshirën e tij, duke takuar fotografët me një shikim të çeliktë dhe të tmerrshëm.

Frank, nuk është i huaj për absurdizmin e tapetit të kuq. Këtë vit, lidhja midis një foshnje me ngjyrë të zbehtë dhe temës së gala’s America nuk është ende e qartë.

Kim Kardashian West mbulohet

Kim Kardashian West u shfaq me një veshje tërësisht të zezë, me fytyrën e saj plotësisht të mbuluar. Pamja e parë, e projektuar nga Balenciaga, nxiti spekulimet se Kim ishte ribashkuar me ish-partnerin e saj Kanye West.

Kjo, me sa duket, ishte thjesht një provë, pasi veshja e saj e Met Gala ishte projektuar nga vetë West.

Billie Eilish

Billie Eilish-një nga katër bashkë-prezantuesit e këtij viti-i bëri homazh Old Hollywood-it me një fustan të Oscar de la Renta.

Ajo erdhi me një paralajmërim, megjithatë: që shtëpia e modës të ndalojë përdorimin e lëkurës së kafshëve. “Më duket tronditëse që veshja e tyre nuk është plotësisht e jashtëligjshme në këtë pikë në 2021-in,” tha Eilish – i cili është një vegane dhe aktiviste e të drejtave të kafshëve .

Forca e Simone Biles

Simone Biles, me një fustan argjendi, me kristale që peshonin deri në 40kg. Ndërsa gjimnastja tregoi forcë të konsiderueshme për të qëndruar në këmbë. Ajo pati një ekip prej gjashtë personash që e ndihmuan në hapat endërlikuar.

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook