Lidhu me ne

Stil

Malala Yousafzai, fituesja e çmimit Nobel, martohet në një ceremoni të vogël

Malala Yousafzai, fituesja e çmimit Nobel, martohet në një

Aktivistja dhe fituesja e çmimit Nobel, Malala Yousafzai njoftoi të martën ishte martuar në një ceremoni të vogël në Birmingham.

Aktivistja për arsimimin e vajzave dhe fituesja më e re në botë e çmimit Nobel për paqe tha në rrjetet sociale se ishte martuar me partnerin e saj, Asser Malik.

“Sot është një ditë e çmuar në jetën time,” shkroi ajo në Twitter. “Asser dhe unë u martuam për të qenë partnerë të përjetshëm. Ne organizuam një ceremoni të vogël nikkah [kontratë martese islame] në shtëpi në Birmingham me familjet tona.”

Malala Yousafzai, fituesja e çmimit Nobel, martohet në një

Malala Yousafzai u bë fituesja më e re e çmimit Nobel për paqe në vitin 2014, asokohe vetëm 17 vjeç, së bashku me aktivisten indiane të të drejtave të fëmijëve Kailash Satyarthi.

Vitin e kaluar Yousafzai u diplomua në Universitetin e Oksfordit me një diplomë Bachelor në filozofi, politikë dhe ekonomi.

Malala Yousafzai, fituesja e çmimit Nobel, martohet në një

Yousafzai nisi të tregonte për BBC në vitin 2009 për përvojat e saj gjatë ndikimit në rritje të talebanëve në rajonin e Luginës Swat të Pakistanit. Pas kësaj, talebanët e qëlluan në kokë Malala-n në vitin 2012, asokohe 15 vjeç.

“Në vend që të më mbyllnin gojën, ata e përforcuan zërin tim përtej Pakistanit,” shkroi ajo në librin e saj të vitit 2019, “We Are Displaced”.

Në vitin 2013, Malala bashkëthemeloi Fondin Malala, një organizatë ndërkombëtare jofitimprurëse që mbron shkollimin e vajzave. Në fjalimin e saj kur pranoi çmimin Nobel në vitin 2014, ajo tha:

“Ky çmim nuk është vetëm për mua. Është për ata fëmijë të harruar që duan arsim. Është për ata fëmijë të frikësuar që duan paqe. Është për ata fëmijë pa zë që duan ndryshim.”

Me teper

Kryesore10 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet10 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar10 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar10 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil12 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil12 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime12 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore13 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook