Lidhu me ne

Letersi

Dhjetë thënie të shkrimtarit Hermann Hesse, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi

1.
Gjithçka në këtë botë mund të imitohet dhe falsifikohet, vetëm dashuria jo: dashurinë s’mund ta vjedhësh, as ta imitosh, ajo banon vetëm në atë zemër që di të jepet plotësisht. Ky është burimi i çdo arti.
2.
Njerëzit nuk kanë qejf të paguajnë me mirëbesim dhe dashuri, por me para dhe me mall.
3.
Fantazia dhe empatia nuk janë asgjë tjetër përveçse trajta të dashurisë.
4.
Nëse ne mund ta bëjmë një njeri më të lumtur dhe më të hareshëm, atëherë gjithsesi do të duhej ta bënim këtë.
5.
Dashuria nuk ka nevojë të lutet, as të kërkojë. Ajo duhet të ketë fuqinë t’i krijojë siguri vetvetes. Atëherë ajo nuk tërhiqet më, por tërheq.
6.
Ai kishte dashuruar dhe kështu e kishte gjetur veten. Shumica, ndërkaq, dashurojnë për të humbur veten.
7.
Ta analizosh botën, ta përbuzësh – kjo mund të jetë punë mendimtarësh. Unë vetëm dëshiroj të kam mundësi ta dua botën, atë dhe veten dhe të gjitha krijesat t’i vështroj me dashuri dhe adhurim dhe respekt.
8.
Më pëlqen të jem patriot, por së pari dua të jem njeri, dhe aty ku këta dy nuk shkojnë bashkë, përherë i jap të drejtë njeriut.
9.
Sot logjika politike nuk është aty ku është edhe pushteti politik. Duhet të vijë një valë mençurie dhe intuite nga qarqet jozyrtare nëse synohet të evitohen apo reduktohen katastrofat.
10.
Me përjashtim të dimensioneve tepër të mëdha ky është dallimi mes Marxit dhe meje: Marxi dëshiron ta ndryshojë botën, ndërsa unë njeriun. Ai i drejtohet masave, unë individit.
Përktheu nga gjermanishtja:
Enver Robelli

Hermann Hesse (1877-1962), shkrimtar gjermano-zviceran, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi.

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook