Lidhu me ne

Letersi

Dhjetë thënie të shkrimtarit Hermann Hesse, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi

1.
Gjithçka në këtë botë mund të imitohet dhe falsifikohet, vetëm dashuria jo: dashurinë s’mund ta vjedhësh, as ta imitosh, ajo banon vetëm në atë zemër që di të jepet plotësisht. Ky është burimi i çdo arti.
2.
Njerëzit nuk kanë qejf të paguajnë me mirëbesim dhe dashuri, por me para dhe me mall.
3.
Fantazia dhe empatia nuk janë asgjë tjetër përveçse trajta të dashurisë.
4.
Nëse ne mund ta bëjmë një njeri më të lumtur dhe më të hareshëm, atëherë gjithsesi do të duhej ta bënim këtë.
5.
Dashuria nuk ka nevojë të lutet, as të kërkojë. Ajo duhet të ketë fuqinë t’i krijojë siguri vetvetes. Atëherë ajo nuk tërhiqet më, por tërheq.
6.
Ai kishte dashuruar dhe kështu e kishte gjetur veten. Shumica, ndërkaq, dashurojnë për të humbur veten.
7.
Ta analizosh botën, ta përbuzësh – kjo mund të jetë punë mendimtarësh. Unë vetëm dëshiroj të kam mundësi ta dua botën, atë dhe veten dhe të gjitha krijesat t’i vështroj me dashuri dhe adhurim dhe respekt.
8.
Më pëlqen të jem patriot, por së pari dua të jem njeri, dhe aty ku këta dy nuk shkojnë bashkë, përherë i jap të drejtë njeriut.
9.
Sot logjika politike nuk është aty ku është edhe pushteti politik. Duhet të vijë një valë mençurie dhe intuite nga qarqet jozyrtare nëse synohet të evitohen apo reduktohen katastrofat.
10.
Me përjashtim të dimensioneve tepër të mëdha ky është dallimi mes Marxit dhe meje: Marxi dëshiron ta ndryshojë botën, ndërsa unë njeriun. Ai i drejtohet masave, unë individit.
Përktheu nga gjermanishtja:
Enver Robelli

Hermann Hesse (1877-1962), shkrimtar gjermano-zviceran, laureat i Çmimit Nobel për Letërsi.

MË TEPËR

Kryesore41 minuta më herët

Kryemadhi: Rama është kryetari i skemës së inceneratorëve, Veliaj avokati, paratë janë në llogarinë e Zotos

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi në emisionin “Open” se kreu i skemës së inceneratorëve është Edi Rama ndërsa avokati...

Radar47 minuta më herët

Të moshuar ‘milionerë’ nga inceneratorët/ “Shtet i degjeneruar”, Lubonja: Qeveria me ca kompani përdorin njerëz në prag vdekje për të vjedhur paratë e shqiptarëve

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar në rubrikën “Opinion” në News24 takimin e kryeministrit Edi Rama në Amsterdam me homologun holandez...

Radar1 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Nafta në Shqipëri po shitet më shtrenjtë se në Gjermani (FOTO)

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dënuar rritjen e çmimit të naftës nga bordi i Edi Ramës. Berisha shkruan...

Radar1 orë më herët

Malltezi: Për inceneratorin e Fierit u vodhën 15 mln euro për dy javë

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Jamarbër Malltezi deklaroi` në ‘Task Forcë’ në SYRI TV se inceneratorët vetëm brenda 2...

Radar5 orë më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil5 orë më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil5 orë më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar6 orë më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar10 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil10 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Facebook