Lidhu me ne

Letersi

Shqip / Përralla shumë të bukura për fëmijë

Peshorja e dhelprës

Dhelpra dhe ujku. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant dhe Eri Tafa

Dikur, dhelpra dhe ujku kanë qenë shumë miq. Bashkë gjuanin dhe bashkë ushqeheshin. Një ditë, kur po i grryente uria, ata gjetën një copë të madhe djathi.

-Po e ndaj unë, -tha dhelpra dhe e theu djathin në dy copa. Njëra nga copat ishte si më e madhe .

-Cila nga këto është më e madhe, -tha dhelpra.

Ujku tregoi atë që ishte më e madhe. Dhelpra e kafshoi atë që ishte më e madhe.

-Po tani kush është më e madhe?

-Kjo tjetra, -tha ujku.

Dhe duke kafshuar herë njërën dhe herë tjetrën, dhelpra po e kullufiste të gjithë djathin. Ujku u përmend. U sul mbi dhelprën dhe e kafshoi nga bishti. Nëse e shikoni një dhelpër me bisht të kafshuar, është mikesha e dikurshme e ujkut.

Morali: Dinakët nuk janë kurrë të drejtë.

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix5 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Mix5 orë më herët

Tom Holland largohet nga rrjetet sociale: Po ndikon në shëndetin tim mendor

Tom Holland ka deklaruar së fundmi se do të bëjë  një pushim nga rrjetet sociale sepse ndikojnë në gjendjen e...

Mix5 orë më herët

Si lidhen diabeti, depresioni dhe sëmundjet e veshkave?

Diabeti, depresioni dhe sëmundja e veshkave janë kushte të veçanta, por ato kanë një lidhje. Ato shpesh ndodhin së bashku....

Mix6 orë më herët

A është çokollata e zezë e mirë për shëndetin!

Njerëzit kanë konsumuar çokollatë për qindra vjet. Në shumicën e kësaj kohe, ajo erdhi në formën e kakaos së lëngshme,...

Radar6 orë më herët

Dështon koncerti i Noizyt dhe Erion Veliajt/ Ikin dritat, qytetarët thërrasin: Rama ik!

Janë fikur dritat në koncertin e reperit Noizy, mikut të ngushtë të Erion Veliajt, i cili ka lënë sheshin Nënë...

Kioske6 orë më herët

Pastaj Edi tha: ‘Dua të bëj diçka me histori’. Dhe kështu lindi gjigandi

Pastaj Edi tha: ‘Dua të bëj diçka me histori’. Dhe kështu lindi gjigandi Një metaforë banale. Kështu e quan kullën-Skënderbe...

Kryesore6 orë më herët

PD, 5 pyetje për inceneratorët: SPAK i di përgjigjet, por ato çojnë aq lart, sa prokurorët nuk shkojnë dot

PD, 5 pyetje për inceneratorët: SPAK i di përgjigjet, por ato çojnë aq lart, sa prokurorët nuk shkojnë dot Anëtari...

Aktualitet7 orë më herët

Indeksi, përkeqësohet cilësia e të jetuarit në Tiranë, mbetet i fundit në Europë

Tirana ka vijuar të përkeqësojë renditjen si kryeqyteti me cilësinë më të keqe për të jetuar në Europë edhe gjatë...

Kritike7 orë më herët

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë!

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë! Pse duhet ky shtet?! Nga Erion Dasho. Premtimi i ministres...

Facebook