Lidhu me ne

Letersi

Përralla shqip për fëmijë me tekst të shkurtër

Një qen pa miq

Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa

Një mesditë të nxehtë vere, një qen endej sa andej këtej në kërkim të një strehe të freskët. Për fat, më në fund dalloi një nga ato kasollet e vogla verore të mbushur me bar për të ngrënë e për t’u shlodhur bagëtitë në kohën e vapës.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Ai nuk mund ta mendonte një strehë më të përshtatshme për të fjetur e për të mos e ndjerë vapën e madhe dhe pa u menduar gjatë kërceu dhe u shtri mbi barin e butë. Shumë shpejt e mori gjumi.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Nuk kishte shumë kohë që kish mbyllur sytë, kur një dhi e uritur u afrua ngadalë pranë grazhdit. Ajo iu lut qenit që të shtyhej pak që hante ca bar e të shlodhej edhe ajo pranë tij. Ata ishin miq prej kohësh e herë pas here humbisnin në lodra lëndinave. Por qeni filloi të lihte i zemëruar dhe nuk e la dhinë as të shtrihej e as të hante pakëz bar të gjelbërt. Dhia mbeti e çuditur por nuk bëri zë.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Dhia u shtri tutje duke shpresuar se dikur qeni do të largohej.

Pas pak erdhi një dele. Ajo ndjehej e uritur dhe i kërkoi qenit ta lejonte të hante ca bar. Me qenin kushedi sa herë kishin qëndruar bashkë lëndinave. Por qeni filloi t`i lihte si të mos e kishte njohur kurrë dhe i kërkoi të largohej.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Delja u mënjanua dhe u shtri më tutje duke shpresuar se dikur qeni do të ngrihej nga grazhdi. Pas pak një kalë i uritur erdhi aty. Atij po i lëshonte goja lëng nga bari i njomë, por kur u afrua të hante, qeni filloi të lihte si i tërbuar.

Kali u çudit. Me qenin kushedi sa herë lodronin lëndinave. Edhe ai nuk bëri zë dhe u mënjanua tutje.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Qeni nuk e la dhinë, delen dhe kalin të hanin bar e jo më të shlodheshin në strehën verore. Ai kërkonte të qëndronte i shtrirë aty e të shlodhej me çdo kusht. Mendonte vetëm për veten. Dhia, delja dhe kali, qëndronin pak më tutje dhe e vështronin të çuditur mikun e tyre. 

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Ca më vonë erdhi një lopë të hante ca bar të gjelbërt. Qeni ju sul edhe asaj më hungërima e lehje. Edhe lopa u largua që aty e çuditur. Me qenin ishin miq e kishin bredhur shumë lëndinave.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Qeni nuk donte të dinte për miqtë e tij. Ai kishte vendosur të qëndronte në grazhd sa t`i kishte qejfi. Dhia, delja, kali dhe lopa, e ndjenë se nuk kishte më kuptim të prisnin dhe u larguan. U vinte keq që kishin humbur një mik.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Qeni filloi të gërhiste. E kishte kapur gjumi i rëndë. Miqtë e tij ishin larguar dhe nuk kishin pritur që të zgjohej e të bashkohej me ta siç ndodhte rëndom. kur merrnin udhët bashkë. Mbase, kur të zgjohej e të endej i vetëm lëndinave, do ta ndjente se ai ishte një qen pa miq.

Përralla. Një qen pa miq. Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. Përralla ime. Botimet Vëllezërit Tafa

Me teper

Stil7 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar21 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook