Lidhu me ne

Letersi

Përralla shqip për fëmijë

Tre derrkucët

Shkruar në gjuhën shqipe nga Taulant, Eri dhe Nexhati Tafa. © Botimet “Vëllezërit Tafa”

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Na ishte një herë një mama dosë që jetonte në një kasolle me tre derrkucët e saj. Derrkucët u rritën shpejt dhe ndjeheshin ngushtë në kasollen e vogël. Një ditë ata i thanë mamasë se kishin vendosur të ngrinin kasollet e tyre. Mamaja i përcolli në udhë dhe nuk harroi t’i porosiste të ngrinin kasolle të forta e të ruheshin nga ujku.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Ndërsa shkonin tutje, vëllai më i madh dalloi një arë të mbushur me kashtë. Ai nuk u mendua më gjatë por vendosi ta ngrinte kasollen e tij me kashtë. Me kashtë kasollja ngrihej lehtë. Derrkuci i madh nuk u mundua shumë; e ngriti shpejt e shpejt kasollen e tij.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Ndërkohë derrkuci i dytë vendosi ta ngrinte kasollen e tij me shkopinj e dërrasa. Edhe pse jo aq thjeshtë dhe lehtë sa ajo me kashtë, edhe për të ngritur një kasolle me shkopinj e dërrasa nuk duhej dhe aq mund. Derrkuci i dytë e ngriti kasollen duke kënduar pothuajse të gjithë kohën.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Derrkuci i tretë, ai më i vogli, u mendua gjatë. Kashtë dhe thupra kishte ngado. Ai vendosi të ngrinte një shtëpizë të fortë e të bukur. Një shtëpizë nuk ngrihet me kashtë; nuk ngrihet as me thupra. Ai vendosi të ngrinte një shtëpi me me themele e mure të forta.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Nuk vonoi dhe një ditë, ujku trokiti në derën e kasolles me kashtë. Derrkuci i madh nuk e hapi derën. Ujku mori frymë thellë dhe me një të shfryrë kashta fluturoi në qiell. Derrkuci ia mbathi me të katra. Ujku u shkulsë qeshuri dhe u drejtua tek kasollja me thupra e derrkucit të dytë. I dha një të shtyrë kasolles me thupra dhe e rrëzoi në tokë. Të dy vëllezërit derrkucë arritën pothuajse në një kohë tek shtëpiza e vëllait të vogël.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Edhe ujku arriti në shtëpizën me tulla. Ai trokiti në derë.

-Vëllezër derrkucë, lermëni të futem, -tha ujku.

Tre vëllezërit derrkucë nuk e hapën derën. Ujku mori vrull që ta rrëzonte me forcë shtëpinë, por nga përplasja, kockat po i thyheshin.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Ujku u vërtit rreth dhe qark shtëpizës që të futej brenda, por më kot. Ajo ishte një shtëpi e ngritur me lodhje e mundim, me themele të thellë e mure të fortë. Ujkut nuk i mbeti gjë tjetër veçse të provonte të ngjitej në çati e të futej nga oxhaku. Ai u lëshua në oxhak dhe u tmnerrua kur pa një kazan që vlonte në vatër.

Njëri nga derrkucët e nxorri nga kazani.

-A do të na ngacmosh herë tjetër?

Ujku u betua se nuk do t’i ngacmonte më kurrë. Të tre derrkucët e lanë ujkun të shkonte. Që të tre qëndruan në shtëpinë me tulla që nuk mund të rrëzohej lehtë e nuk mund t’i prekte kush.

derrkucët" shqipëruar nga Taulant dhe Eri Tafa. Botime Velleuerit Tafa. Perralla ime

Per perralla te tjera

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook