Lidhu me ne

Letersi

“Ka gra”, poezia e Alda Merinit që çdo grua duhet ta lexojë

“Ka gra”, poezia e Alda Merinit që çdo grua duhet ta

E këto të fundit mos provo t’i kuptosh, do të ishte një luftë e humbur që në nisje.

Duhet t’i marrësh dhe t’i puthësh, pa u lënë kohë të mendohen.

Duhet t’ua heqësh, me një përqafim që të lë pa frymë,

ato frikërat për të cilat dinë të flasin vetëm një herë,

me zë shumë, shumë të ulët

Sepse kanë turp nga dobësitë e tyre dhe se, pasi t’i kenë treguar, tronditen

– në një agoni të lehtë e të heshtur

– nga mendimi se, duke zbuluar e rrëfyer anën e tyre të lehtë e njerëzore,

në nevojë për atë të dreqosurin çast,

do të shohin sesi do t’u kthesh kurrizin dhe [do të dëgjojnë] hapat e tu tek largohesh.

Duaje të veshur dhe pa truk, se të zhveshura janë të mira të gjitha.

Duaje të pambrojtur dhe pa shtirje, se ti nuk e di sa shumë gjëra sytë

e një gruaje mund të fshehin pas hijes së lapsit.

Duaje të përgjumur, paksa të zhubrosur kur e ka këputur gjumi.

Duaje duke e ditur që nuk ka nevojë, di t’i mjaftojë vetvetes.

Por pikërisht për këtë, di të dojë si askush tjetër.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook