Lidhu me ne

Gatime

Peshk për të larguar stresin nga nënat shtatzëna

Kush nuk përdor peshk gjatë shtatzënisë, ka 53% më shumë mundësi që të ketë nivele të larta të ankthit në muajin e tetë krahasuar me atë që ha rregullisht. Edhe kush është vegjetarian është 25% më i rrezikuar gjatë shtatzënisë nëse nuk konsumon ushqime me bazë omega 3 që ndodhet tek peshku. Nënat që e konsumojnë ndërkohë kanë 23% më pak rrezik.

Në këtë përfundim është dalë nga një studim i zhvilluar me 9500 gra shtatzënë nga Universiteti i Bristolit dhe Rio de Zhaneiros. Nutricionistët i kanë zhvilluar studimet duke u bazuar tek nivelet e stresit, duke përfshirë edhe faktorë, si: duhani, konsumi i alkoolit dhe problemet familjare.

“Ekziston një lidhje mes mënyrës së ushqimit dhe ankthit tek nënat e ardhshme. Peshku kontribuon në uljen e nivelit të ankthit dhe i bën mirë edhe foshnjës sepse stresi i nënës mund të çojë në lindje të parakohshme ose në fëmijë nën peshë me probleme shikimi ose zhvillimi të trurit”, theksojnë studiuesit.

“Nuk ka nevojë për dieta të caktuara gjatë shtatzënisë, por një ushqim i shëndetshëm nuk përjashton drithërat, frutat, perimet, mishin, pulën e peshkun, përfshi dhe salmonin, sardelet dhe tonin, të pasur me acide yndyrore omega 3. Vegjetarianët që nuk duan të hanë peshk mund të përdorin përbërës të tjerë si bajame, arra etj”.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook