Lidhu me ne

Gatime

Disa hapa për të ngrënë një mëngjes të shëndetshëm

Sipas hulumtimeve të fundit duke filluar ditën me më shumë proteina se sa karbohidrate mund të parandaloni lodhjen, të mposhtni oreksin, si dhe të rrisni kapacitetin mendor. Ja disa mënyra për të ngrënë një mëngjes pa shumë kalori.

Hani fruta: nëse e filloni ditën duke konsumuar fruta, e bëni atë më të shëndetshme, sigurohuni të zgjidhni fruta me përmbajtje të ulët sheqeri, si: manaferra, banane.

Zarzavate: përfitimet shëndetësore mund të jenë të mëdha nëse në mëngjesin tuaj shtoni zarzavate. Ato janë të pasura me fibra dhe ndihmojnë në uljen e sasisë së sheqerit në gjak.

Vezë: nëse nuk hani dot një vezë të tërë, atëherë mund të konsumoni të bardhën e vezës, pasi është e pasur me proteina dhe ju ndihmon në reduktimin e dëshirës për të konsumuar sheqer.

Kafe: nëse nuk e imagjinoni ditën pa konsumuar kafen në mëngjes, kujtoni se duhet të keni tepër kujdes në sasisë që konsumoni. një filxhan është i mjaftueshëm, pasi teprimi mund të ndikojë në ngritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Në disa raste mund ta zëvenësoni kafen me çaj jeshil.

Shmangni përdorimin e tepërt të sheqerit: për të ëmbëlsuar kafen, mund të përdorni qumësht kokosi në vend të sheqerit dhe do të shihni ndryshime në organizëm.

Një mëngjes i lartë në proteina është çelësi për një shëndet më të mirë.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook