Lidhu me ne

Stil

Dieta më e mirë / Dieta e bukurisë, cilat janë ushqimet që të mbajnë gjithmonë të re dhe të bukur

Glamour UK Names Hande Erçel 'The Most Beautiful Woman in the World in  2021'.. Her Beauty Routine Is Revealed | Al Bawaba

Të gjithë duam të dukemi të bukur, të rinj dhe të freskët gjithmonë (pa vendosur shtresa grimi në fytyrë), por kjo është e pamundur duke u nisur edhe nga stili ynë i jetesës. Specialistët vazhdojnë të këmbëngulin se njëri prej faktorëve që ndikon drejtpërdrejt në bukurinë dhe rininë e lëkurës është ushqimi që i japim trupit çdo ditë. Sa më i shëndetshëm e i zgjedhur ai, aq më e bukur, e re dhe e freskët është lëkura.
Në udhëzimet e mëposhtme, përpiqu të gjesh një qasje praktike që të ndihmon të zgjedhësh ushqimet dhe suplementet, të pasura me vlera ushqimore, vitamina dhe minerale, për të cilat trupi ka nevojë.

Dieta kundër plakjes:

Përbërësit kryesorë:

Peshku

Proteina (fileto pule)

Panxhari

Grapefruit

Vitamina E

Boronica

Ujë (të paktën 2 litra ujë në ditë)

Përbërësit që duhen shmangur:

Produktet e qumështit

Kafeina

Alkooli

Gruri

MËNGJESI:

2 gota ujë

1 gotë me ujë të ngrohtë me një fetë limoni

1 tas me drithëra (pa grurë) duke e përzier me qumësht orizi. Shto pak arra dhe mjaltë për shije.

OSE

1/2 filxhan kos me fruta

PARADITE

1 gotë me lëng panxhari, karota dhe xhinxher.

DREKA

Mish i bardhë, mish i kuq pa yndyrë, ose mish derri me avokado.

OSE

Sallatë me bishtajore, fara nga fruta të thata dhe vezë të ziera që i shtohen për proteina.

PASDITE

Lëng frutash ose limon me ujë të ngrohtë

3 gota ujë

1 grusht arra ose fruta të tjera të thata

DARKA

3 gota ujë

2 filxhanë me lëng perimesh (asparag, brocoli and spinaq) me mish pule, peshk ose mish deri.

PAS DARKËS

Detox ose çaj kamomili.

Me teper

Radar44 minuta më herët

Lajmet nga lufta në Ukrainë: Deri tani mbi 27 mijë ushtarë rusë janë vrarë

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka njoftuar se që nga fillimi i pushtimit rus më 24...

Stil47 minuta më herët

Rozmarina – Aftësitë shëruese për kujtesën, reumatizmën dhe dhimbjet e muskujve

nga AgroWeb Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Foto: Flickr Rozmarina...

Stil49 minuta më herët

10 vitaminat që duhet të marrë çdo grua

Për të qënë sa më të shëndetshëm dhe sa më energjikë të gjithë kemi nevojë të marrim vitaminat e duhura...

Stil1 orë më herët

Çfarë i shkakton dridhjet e qepallës?

Një dridhje e qepallës, ose miokimi, është një spazmë e përsëritur, e pavullnetshme e muskujve të qepallës. Një dridhje zakonisht...

Stil1 orë më herët

Paris Hilton zbulon detaje nga abuzimi seksual në qendrën psikiatrike!

Trashëgimtarja e hotelit prestigjioz, Paris Hilton, tregoi mbi abuzimin dhe kërcënimet seksuale që ajo duroi mbi 20 vjet më parë...

Stil1 orë më herët

Cila është shenja më xheloze e horoskopit ?

Xhelozia, edhe pse negative, mund të funksionojë në mënyrë të dobishme në një marrëdhënie, kur misteri dhe eksitimi ju mbajnë...

Stil1 orë më herët

A ndikon regjimi ushqimor në sistemin imunitar?

Sistemi imunitar luan një rol të rëndësishëm për të ruajtur shëndetin dhe kjo varet kryesisht nga një regjim i mirë...

Stil2 orë më herët

Pse ndodh hernia e kërthizës tek bebet, si trajtohet

Hernia e kërthizës (ombelikale) është një ënjtje në drejtimin jashtë të kërthizës, apo një pjese të organit në zgavrën e...

Stil2 orë më herët

Çfarë duhet të hamë? Si ndikon ushqimi në mikrobiotën e zorrëve

Ushqimi që hamë ndikon shumë në strukturën dhe përbërjen e mikrobeve të zorrës sonë. Dëshmia e parë për këtë u...

Gatime2 orë më herët

Receta të shëndetshme / Japrak me gjethe të njoma

Dita juaj e ngarkuar me punë ose edhe aktivitete tjera nuk iu lejon që të përgatitni shpesh herë ushqime të...

Facebook