Lidhu me ne

Letersi

10 librat më të mirë të vitit 2021 sipas Arlinda Dudajt

10 librat e 2021 sipas Arlinda Dudajt

1 . Lea Ypi- Të lirë- Të rritesh ne fund të historisë. Një libër që meriton të jetë libri i gjithë jetës. Për të vështruar veten në pasqyrë dhe për të reflektuar të ardhmen tonë.

2. Barack Obama Tokë e premtuar. Nje autobiografi që ia vlen të lexohet për të mësuar ç’do të thotë të jesh president në një vend si Amerika nga fjalët e një njeriu që bëri epokë dhe frymëzoi një botë të tërë.

3. Hannah Arendt Banaliteti i së keqes. Një libër i shkruar herët por që s’e ka humbur kurrë aktualitetin dhe lexohet në çdo kohë po njëlloj.

4. Fernando Aramburu-Atdheu. Nje roman i hatashëm mbi Spanjën e sidomos për vendet baske, bazuar mbi marrëdhëniet njerëzore të dy familjeve që i ndan lufta, atdheu??? Cili e ka të drejtën të vendosë çdp të thote Atdhe.

6. Annie Ernaux- Kujtime Vajze. Një libër mbi rritjen, mbi turpin, emancipimin dhe raportin me të vërtetën nga një shkrimtare me famë botërore si Ernaux

7. Isabel Allende- Petali i gjatë i detit. Këtë herë Allende kthehet furishëm me një roman të jashtëzanoshëm që për nga fuqia joshëse i ngjan shumë Shtëpisë së shpirtrave.

8. Pasione- nga Nicolas Sarkozy. Jeta dhe e vërteta personale e ish presidentit francez mes tallazeve të politikës dhe dëshirës së fortë për të qenë gjithsesi brenda saj.

9. Benedict Wells- Fundi i vetmisë Një kryevepër letrare shkruar si një klasik, jeta e një djali që shënjohet egërsisht nga humbja e befasishme e të dy prindërve, por çdokush ka një të ngjashëm në këtë botë. Fatet kryqëzohen në mënyrë të çuditshme, ndërsa fëmijëria e vështirë si një armik i padukshëm kthehet e të godet pikërisht ateherë kur s’e pret.

10.Jess Walter-Rrënoja të bukura. Një roman i mrekullueshëm për dashurinë, luftën e vdekjen. Për jetën vetë. Një stil sa klasik aq edhe modern të përfshin brenda faqesh plot emocione te jashtëzakonshme

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore6 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook