Lidhu me ne

Letersi

Thënie të zgjuara nga Salvador Dali ( 11 maj 1904- 23 janar 1989)

Podiumi.com – Mos kini frikë nga përsosja – nuk do ta arrini kurrë atë.

Ekziston vetëm një ndryshim midis një të çmenduri dhe meje. I çmenduri mendon se është i shëndoshë. Unë e di që jam i çmendur.

Vizatimi është ndershmëria e artit. Nuk ka asnjë mundësi për mashtrim. Është ose i mirë ose i keq.

Gabimet janë pothuajse gjithmonë të një natyre të shenjtë. Asnjëherë mos u përpiqni t’i korrigjoni ato. Përkundrazi: racionalizojini, kuptoni plotësisht. Pas kësaj do të jetë e mundur që t’i sublimoni ato.

Çdo mëngjes kur zgjohem, përjetoj përsëri një kënaqësi supreme – atë të të qenit Salvador Dali.

Unë nuk pikturoj një portret që t’i ngjajë subjektit, përkundrazi njeriu rreket për t’u dukur si portreti i tij.

Të gjithë jemi të uritur dhe të etur për imazhe konkrete. Arti abstrakt duhet të ketë qenë i mirë për një gjë: t’i rikthejë virgjërinë e saktë artit figurativ.

Piktura është një pjesë pafundësisht e vogël e personalitetit tim.

Lërini armiqtë e mi të shqyejnë njëri-tjetrin.

Në vend që të përpiqemi me kokëfortësi të përdorim surrealizmin për qëllime përmbysjeje, është e nevojshme të përpiqemi ta bëjmë surrealizmin diçka të fortë, të plotë dhe klasike sa veprat e muzeve.

Inteligjenca pa ambicie është një zog pa krahë.

Termometri i suksesit është thjesht xhelozia e shpirtligjve.

Burri i parë që krahasoi faqet e një gruaje të re me një trëndafil ishte padyshim një poet; i pari që e përsëriti ishte ndoshta një idiot.

Të pëlqesh paratë si i pëlqej unë, nuk është asgjë më pak se misticizëm. Paraja është një lavdi.

Mos u mërzit për të qenë modern. Fatkeqësisht, është e vetmja gjë që, çfarëdo që të bëni, nuk mund ta shmangni.

Për të fituar një respekt në rritje dhe të qëndrueshëm në shoqëri, është një gjë e mirë, nëse posedoni talent të madh, që në fillim të rinisë tuaj t’i jepni një shqelm shumë të fortë anës së djathtë të shoqërisë që doni. Pas kësaj, bëhu snob.

Arti progresiv mund t’i ndihmojë njerëzit të mësojnë jo vetëm për forcat objektive që veprojnë në shoqërinë ku ata jetojnë, por edhe për karakterin intensivisht social të jetës së tyre të brendshme. Në fund të fundit, ajo mund t’i shtyjë njerëzit drejt emancipimit shoqëror.

Ata që nuk duan të imitojnë asgjë, nuk prodhojnë asgjë.

Dallimi midis kujtimeve të rreme dhe atyre të vërteta është i njëjtë si për bizhuteritë: janë gjithmonë falset ato që duken më reale, më të shkëlqyera.

Luftërat kurrë nuk kanë lënduar askënd përveç njerëzve që vdesin.

Unë kam mendim dalinian: e vetmja gjë nga e cila bota nuk do të ngopet kurrë është e egra.

Duhet të kujtojmë gjithmonë se revolucioni kinez nuk ishte një revolucion fshatar, por një revolucion i djathtë ekstrem.

Surrealizmi është shkatërrues, por shkatërron vetëm ato që i konsideron si pranga që kufizojnë vizionin tonë.

Ka disa ditë kur mendoj se do të vdes nga një mbidozë kënaqësie.

Në moshën gjashtë vjeçare doja të bëhesha kuzhinier. Në moshën shtatë vjeç doja të bëhesha Napoleoni. Dhe ambicia ime është rritur në mënyrë të qëndrueshme që atëherë.

Sekreti i ndikimit tim ka qenë gjithmonë se ai ka mbetur sekret.Çfarë është një aparat televiziv për njeriun, të cilit i mbetet vetëm të mbyllë sytë për të parë zonat më të paarritshme të para dhe të papara, të cilit i mbetet vetëm të imagjinojë në mënyrë që të depërtojë nëpër mure dhe të bëjë që të gjithë Bagdadet planetare të ëndrrave të tij të ngrihen nga pluhuri. Shoqëritë demokratike janë të papërshtatshme për publikimin e zbulimeve të tilla tronditëse siç e kam zakon të bëj.

Me teper

Kryesore9 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet9 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar9 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar10 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil12 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil12 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime12 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil12 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime12 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore12 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook